Почетна > Бизнис
Бизнис

Златне резерве Венецуеле остају „заробљене“ у Банци Енглеске

Високи суд у Лондону одбио је најновије захтеве председника Венецуеле Николаса Мадура за стицањем контроле над више од милијарду долара вредним златним резервама те земље похрањених у поџемним трезорима Банке Енглеске у Лондону.
Фото: Pixabay/PublicDomainPictures

Суд је данас пресудио да претходне одлуке Врховног суда Венецуеле, којима се у вези са златом даје подршка Мадуру, а не опозиционом лидеру Хуану Гваиду, треба занемарити

То је, како преноси Ројтерс, најновија победу Гваида, који је добио низ судских спорова око венецуеалнских златних полуга након што је британска влада признала њега, а не Мадура, као председника ове латиноамеричке земље.

„Одлучио сам у корист Гваидовог одбора (у Централнох банци Венецуеле) – да пресуде Врховног суда Венецуеле не могу да буду признате“, рекао је британски судија који је био надлежан за овај случај.

Табори Мадура и Гуаида су именовали различите одборе у Централној банци Венецуеле (БЦВ) којима су издали супротстављене инструкције у вези са златним резервама.

Адвокати одбора БЦВ-а који подржава Мадура рекли су да централна банка разматра жалбу након данашње пресуде, док је Гваидо, ком је међународна подршка ослабила током последњих 18 месеци, ову пресуду назвао важном победом.

Мадуров правни тим рекао је да би он желео да прода део од 31 тоне злата како би финансирао одговор Венецуеле на пандемију и ојачао здравствени систем разорен вишегодишњом економском кризом.

Гваидова опозиција тврди да Мадурова администрација у беспарици жели да искористи средства од продаје злата да исплати његове иностране савезнике, што Мадурови адвокати негирају.

Британска влада се почетком 2019. придружила десетинама земаља које су подржале Гваида, након што је он прогласио прелазно председништво и оптужио Мадура за намештање избора 2018. Гваидо је у то време затражио од Банке Енглеске да спречи приступ Мадурововој влади златним резервама.

Мадурова централна банка је потом тужила Банку Енглеске захтевајући повраћај контроле над златом и наводећи да се јој се ускраћују средства потребна за финансирање одговора Венецуеле на корона вирус.

Правни стручњаци кажу да је овај случај без преседана јер су највиши судови једне земље тумачили устав друге.

Izvoz u Srbiji u prvom polugodištu porastao za 30,5 odsto, uvoz za 44,2

 

Преузмите андроид апликацију.