Изградњом биогасних постројења за производњу струје решава се проблем збрињавања биолошког и органског отпада са фарми, где тај отпад у процесу производње биогаса, добија нову економску вредност.
Остатке од свежег меса (њушке, уши, папци, репови) који у Србији неретко самлевени завршавају у паштети или виршлама, произвођачи и прерађивачи меса у Словенији искористили су за производњу зелене енергије. Једна од водећих месних индустрија са простора екс-Југославије АВЕ има чак три биогасне електране за које као основно гориво користе остатке од меса са фарми. Такође и отпад из ресторана и тиме покривају не само потребе за струјом и топлотном енергију за себе, већ и за трећа лица.
Игор Колар, комерцијални директор АВЕ објаснио је приликом посете новинара овој месној индустрији да је само у једну биогасну електрану уложено 1,2 милиона евра. У последњих осам година направили су три електране и потпуно заокружили процес производње.
„Сада имамо затворен круг. Не загађујемо околину. Напротив, све је у складу с највишим еколошким стандардима и обновљивим изворима енергије. Од отпада се добија енергија кроз турбине и струја се продаје и трећим лицима, јер производимо више него што су наше потребе“ каже он.
Топлота која се такође производи, користи се, за сада, само за потребе на фарми, јер не постоји инфраструктура која би ту топлотну енергију испоручила крајњим потрошачима. Добијена топлота се употребљава за грејања штала, сушара, стакленика, али и оближњих установа у месту у ком ради постројење, на пример вртића, домова здравља, школа. Годишња производња је око 256 гигават-сати струје.
Ruska proizvodnja nafte porasla 2,2%, izvoz opao za 3,2 posto
Преузмите андроид апликацију.