Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре навео је да је током мађарског председавања направљено у самој Унији доста помака када је реч о политици проширења додајући да би то требало да се настави и током председавања Пољске и указујући да је право време да се убрза процес реформи.
Жиофре је поводом конференције „Од Мађарске до Пољске: Нови институционални циклус, обновљене амбиције“, коју су организовали Делегација ЕУ у Србији и Центар за европске политике, казао да се преузимање председавања Пољске од Мађарске дешава у веома специфичном тренутку за Србију, за ЕУ и за политику проширења.
У Стразбуру ће од 16. до 19. децембра бити одржана пленарна седница Европског парламента, Самит ЕУ-Западни Балкан биће одржан у среду 18. децембра, а Жиофре каже да је остало још неколико дана пред нови напредак у процесу проширења за земље Западног Балкана.
„Налазимо се усред важних разговора у Бриселу, укључујуц́и и Србију и како да ствари унапредимо. Мислим да ц́е пољско председавање наставити тај посао“, казао је Жиофре.
Према његовим речима, успостављена је добра политичка динамика за напредак и убрзање проширења.
„Видели смо толико напретка под мађарским председавањем, толико напретка са Западним Балканом, као и са Украјином и Молдавијом. Сигуран сам да ц́е се тај напредак наставити. Сада је заиста тренутак да се интензивирају и убрзају реформе у свим земљама, а посебно у Србији“, навео је.
Подсећајући да се Србија обавезала да ц́е испунити све критеријуме за проширење до краја 2026. године, Жиофре каже да то значи да „би требало да се засуку рукави и уради много више на спровођењу реформи“.
Најављује да ће ЕУ заједно са Србијом то и радити током пољског председавања.
Амбасадор Мађарске у Србији Јожеф Золтан Мађар навео је да је Србија по питању напретка у евроинтеграцијама направила велике кораке у претходних шест месеци мађарског председавања.
Наводећи да су резултати видљиви што се тиче одређених захтева према Србији од ЕУ, Мађар каже да је напредак Србије констатован и у Годишњем Извештају Европске комисије, као и да је Србија издала нон-пејпер у којем се обавезала на преузимање великих корака.
„Ми се надамо да ће у Бриселу наредних дана земље чланице препознати резултате које је направила Србија и да ће дати сагласност и зелено светло да се Србија припреми за отварање Кластера 3“, казао је Мађар.
Говорећи о мађарском председавању Саветом ЕУ које се приближава крају, Мађар каже да не могу да буду незадовољни и указује да се поклопило са транзиционим периодом у институцијама ЕУ.
Посебну пажњу су, како наводи, посветили економском опоравку Европске уније и политици проширења.
Мађар поручује да се проширење мора заснивати на заслугама и да мора бити и на даље конзистентно.
„Надамо се да ће председавање Пољске бити исто конзистентно и да ће се заправо ценити све оно што су учиниле земље кандидати“, казао је Мађар и подсетио у том смислу да је за време мађарског председавања са Албанијом отворен почетни Кластер, а да се надају да ће Црна Гора ових дана прелиминарно затворити одређена поглавља.
Пољска од Мађарске преузима председавање од 1. јануара, а отправница послова у Амбасади Пољске у Београду Камила Дуда-Кавецка каже да ће њихова главна тема бити безбедност.
„Радиц́емо на питањима безбедности у свим могуц́им димензијама, од спољне безбедности, унутрашње безбедности, као и економије, хране и здравља. Сматрамо да је тренутна геополитичка ситуација озбиљна и да је безбедност тема о којој сви брину и о којој сви желе да разговарају“, казала је Дуда-Кавецка.
Према њеним речима, безбедност значи и промовисање европских вредности у непосредном суседству Европске уније.
„То значи да ће проширење сигурно бити тема на врху приоритета током нашег председавања“, казала је Дуда-Кавецка.
Како каже, током наредних шест месеци очекују се веома опипљиви кораци и подвлачи да је проширење ЕУ и за Пољску, као и за друге земље чланице, процес који је заснован на заслугама.
„Не може бити напретка без заслуга, без корака које су предузеле земље кандидати“, наводи Дуда-Кавецка.
Програмска директорка Центра за европске политике Милена Михајловић Денић наводи да би са Пољском требало разговарати о томе како може да подстакне и подржи Србију у њеним даљим реформским корацима и у даљем напретку у самом процесу приступања ЕУ.
„Пољска је прошле године након једног дугог периода демократског осипања када је у питању стање у њеној демократији и владавини права успела да тај процес преокрене. Мислим да има пуно да понуди Србији у смислу и подстицаја и савета“, казала је Михајловић Денић.
Сматра да Пољска може да подстакне реформе у Србији тако што ће њени представници током председавања инсистирати на демократским реформама, на реформама у области владавине права.
„Ту ће помоћи динамику реформи и спровођење реформске агенде у оквиру Плана раста ЕУ јер да би Србија повукла средства из Плана раста мораће да спроведе реформе“, казала је.
Mesarović: Za podršku dualnom obrazovanju odobreno 113 zahteva vrednih 50 miliona dinara
Преузмите андроид апликацију.