Почетна > Србија
Србија

Жиофре: Циркуларна економија мора да се развија заједно са заштитом животне средине

Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре изјавио је данас у Крњешевцима да циркуларна економија мора да се развија заједно са заштитом животне средине, што је и један од циљева ЕУ.
Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

У компанијама „Steel Impex“ у Крњешевцима и „ArTech inženjeringu“ у Добановцима у оквиру пројекта „ЕУ за Зелену агенду у Србији“ рециклира се аутомобилски отпад и грађевински текстил, а шеф Делегације ЕУ Емануеле Жиофре рекао је данас да циркуларна економија мора да се развија заједно са заштитом животне средине, што је и један од циљева ЕУ.

Он је истакао да ове две компаније поседују најсавременију опрему за рециклажу ауто делова и текстила коју су прибавиле помоћу средстава ЕУ и додао да су показале да имају капацитет за иновације и креативност, као и да је ЕУ драго што је могла да финансијски допринесе развоју предузећа.

„Европска унија је донирала за ову иницијативу осам милиона евра. Наравно, саме компаније су уложиле и сопствена средства за унапређење своје производње. Ми смо били ту да им помогнемо у свим неопходним корацима, како би они своје пословање учинили ефикаснијим. Морам да истакнем да је овде реч о циркуларној економији која иде и мора да иде заједно са бригом у животној средини, односно заштитом животне средине и управо је то један од великих циљева ЕУ, да омогућимо компанијама да расту, док паралелно са тим, поштујемо и штитимо животну средину. Сви смо на добитку кад су компаније еколошки освешћене“, рекао је Жиофре.

Стални представник UNDP-а у Србији Јакуп Бериш истакао је да је оваква врста улагања у опрему важан корак за Србију, јер наглашава циркуларност као елемент.

„Оно што је важно јесте да се овде отпад опет користи, а то доприноси локалној економији. Отпад који овде настаје је самим тим чистији, средина је здравија, отклањају се токсини, односно токсични отпад и самим тим локална економија има прилику за развој“, каже Бериш.

Навео је да пословни сектор може да буде решење, односно да може да допринесе одрживом економском развоју, који утиче на здравље људи и животну средину.

У оквиру пројекта компанија Steel Impex је за свој погон у Крњешевцима, уз опрему која јој омогућава да рециклира од 80 до 90 одсто једног возила, набавила и пратећи систем за филтрацију ваздуха.

Компанија ArTech Inženjering из Добановаца је од рестлова текстила из производње шатора, тенди и цирада покренула производњу новог материјала ретекса који је погодан за уређење ентеријера и грађевинску изолацију.

Бериш је рекао да је до сада је 66 иновација добило финансијску подршку ЕУ, Швајцарске и Владе Србије укупне вредности од 25 милиона УСД за њихово спровођење у пракси.

Đurić: Energetski sporazum sa SAD smanjuje oslanjanje Srbije na fosilna goriva

Преузмите андроид апликацију.