Шеф делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре оценио је да је циљ да Србија испуни све критеријуме за чланство у ЕУ до краја 2026. амбициозан и нагласио да он показује свест да је сада време да се процес реформи убрза.
„Речи председника Александра Вучића да Србија треба да испуни све критеријуме за чланство до краја 2026. године, да се српско законодавство усагалси са законодавством и правним оквирима ЕУ… свакако је амбициозан, али мислим и да је то показатељ да постоји осећај свести да је време за интензивирање реформи, да је потребно убрзати напредак ка ЕУ, а све владе и сва друштва треба да се припреме како би постигли тај циљ“, казао је Жиофре на Београдском безбедносном форуму.
Нагласио је да Србија као и остале земље Западног Балкана неће бити саме на том путу и да ће им ЕУ помоћи да се пут убрза.
Жиофре је истакао да је приоритет који се данас даје проширењу ЕУ неупоредиво већи неко пре неколико година и нагласио да би 1. децембра требало да буде први пут именован комесар који ће у потпуности бити посвећен процесу проширења – заокруживању Европске уније.
„Сада постоји осећај да је проширење геостратешки императив за ЕУ, а рекао бих да то није чак ни проширење већ заокруживање ЕУ“, рекао је Жиофре и нагласио да прилика када је реч о проширењу не би могла, не би требало и не би смела бити пропуштена.
Амбасадор је подсетио и на речи председнице Европске комисије Урусле фон дер Лајен да ЕУ неће бити потпуна без Западног Балкана.
„Ускоро ћемо имати комесара који је потпуно посвећен проширењу. Надамо се да ће до 1. децембра, ако усвајање буде успешно, имаћемо нови тим и новог комесара који ће бити посвећен само проширењу. То је први пут у 10 година да имамо комесара који ће радити само то“, казао је он.
Нагласио је да проширење није бирократска одлука.То је само једна од политичких промена сада када се налазимо у потпуно другачијем политичком тренутку када је реч о проширењу и када постоји јасна прилика за Западни Балкан да напредује и оствари чланство у ЕУ.
У интересу грађана Србије и Западног Балкана је, како је додао, да се интегришу у ЕУ и та прилика не би могла, не би требало и не би смело да буде пропуштена.
Додао је да је и у интересу ЕУ да постане већа, али и јача.
„Да бисмо били јачи, морамо да обезбедимо да ће и земље чланице које ће се придружити ЕУ моћи да донесу додатну вредност нашем раду“, казао је амбасадор.
Он је додао да спровођење реформи у суштинским областима остаје кључно за приступање Србије и других држава ЕУ, а што подразумева и реформе изборног система, слободу медија, поштовање владавине права.
„Приступање ЕУ значи поштовање вредности које су део наше ДНК, укључујући слободу изражавања и владавину права“, рекао је Жиофре и додао да ЕУ будућим чланицама нуди нешто јединствено – просперитет и стабилност.
Подсетио је и на План раста за земље Западног Балкана који је, како је рекао „алат“ намењен подстицању реализације реформи и подспешивању економског развоја региона.
План ће, поновио је, земљама ЗБ помоћи да осете корист од чланства у ЕУ чак и пре него што постану чланице.
Kozarev sa zamenikom ministra Centralnog komiteta Komunističke partije Kine Čen Džaom
Преузмите андроид апликацију.