Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Зграда која је утицала на изглед Булевара Михајла Пупина (ФОТО/ВИДЕО)

Зграда Домa Црвеног крста у Новом Саду налази се на углу Булевара Михајла Пупина и Пионирске улице, крај Дунавског парка, а препознатљива је по црвеном крсту која се још увек налази на фасади.

За објекат Домa Црвеног крста у Новом Саду постоје два непотпуно сачувана плана.

Прву верзију, насталу у јуну 1929. године, потписали су новосадски архитекти Ђорђе Табаковић и Лазар Дунђерски. Они су замислили масивну угаону троспратницу, зграду – репер за читав потез објеката на делу Булевара који су подизани у периоду од 1930. до 1932. године.

Фото: Историјски архив Града Новог Сада

Овај објекат носиo je све одлике традиционалног приступа стамбеној градњи са неоренесансним решењима фасадних детаља – масивни рамови отвора са лучним фронтонима те раскалашни улазни тракт са терасом од балустера.

Иако је план прошао редовну процедуру, односно, разматрао га је Грађевински одбор на седници од 10. јула 1929. године, грађевинска дозвола ипак није добијена. Као разлог за такву одлуку наведено је то што се по грађевинским прописима на том месту грађевина може подићи само на целом фронту.

Новим планом, насталим током октобра 1930. године, односно у време када је градња увелико почела, потпуно се мења спољни изглед, иако габарити остају потпуно неизмењени. Ову преправку потписао је само Табаковић, што доводи у питање рад Дунђерског на овом пројекту. Ни у осталим документима се не помиње име Лазара Дунђерског.

Наместо неоренесансне обраде отвора долазе нови, једноставније третирани. Нов је и низ мањих балкона док је улазни тракт и даље остао најмаркантнији детаљ читаве грађевине. У унутрашњој организацији простора измене су уследиле у приземљу према Булевару, где је претходни велики пословни простор преграђен у четири мања.

Распоред просторија по етажама скоро је прецртан са незнатним изменама у пропорцијама.

Највећа промена уследила је у решењу кровне конструкције: некадашњи вишеводни кров претворен је у „раван“, а на новодобијеном мансардном појасу појавили су се мањи прозорски отвори понављајући шему осталих фасадних отвора.

Овим битним променама зграда је добила сасвим модеран изглед у духу времена из којег потиче, а за којим ће кренути и остали градитељи који подижу суседне објекте.

Последње измене на објекту извршене су 1960. године, када су и мансардни отвори спојени у низове на обема фасадама.

Тада је простор који су првобитно биле вешернице, пренаменован у пословни простор Коморе здравствених радника.

Приликом радова уклоњена су са обе фасаде два истоветна, доминантна хералдичка симбола Црвеног крста и постављени низови мањих прозора у заједничком бетонском раму.

Овај део објекта од доњих спратова одвојен је, на обе фасаде, једноставно обликовним венцем. У сутерену, десно од улазног ходника, смештена је организација Црвеног крста.

Над подрумским просторијама, у делу зграде према Булевару су равне бетонске таванице.

Зграда је сврстана у модернистичко дело због армирано бетонска конструкције у комбинацији са опеком, равним кровом и фасадом, те савременим прозорима.

Purpurni zamak u Šumadijskoj ulici u Novom Sadu (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.