Трудноћа изазива велике, већ познате промене у женском телу, а нова студија показује да мозак такође пролази кроз велике промене, неке пролазне, а неке дуготрајне.
Научници су рекли да су први пут приметили промене које се одвијају док се женски мозак реорганизује као одговор на трудноћу, на основу скенирања обављених 26 пута, почевши од три недеље пре зачећа, кроз девет месеци трудноће и затим две године након порођаја.
Студија је документовала широко распрострањено смањење запремине кортикалне сиве материје, набораног подручја најудаљенијег слоја мозга, као и повећање микроструктурног интегритета беле материје смештене дубље у мозгу. Обе промене поклопиле су се с порастом нивоа хормона естрадиола и прогестерона.
„Шокантно је да 2024. немамо информација о томе шта се догађа у мозгу током трудноће„
Сива материја се састоји од ћелијских тела можданих нервних ћелија, док се бела материја састоји од снопова аксона, нервних ћелија које преносе сигнале у везама на велике удаљености кроз мозак.
„Прилично је шокантно да у 2024. немамо готово никаквих информација о томе шта се догађа у мозгу током трудноће. Овај рад отвара више питања него што даје одговора, а ми само гребемо по површини тих питања“, рекла је Елизабет Крастил, когнитивна неуронаучница с Универзитета у Калифорнији, уједно и субјекат овог истраживања.
Рекла је да током проучавања није била свесна података који показују промене њеног мозга и да се није осећала другачије.
Научници су рекли да су од завршетка студије приметили исти образац код неколико других трудница које су биле подвргнуте скенирању мозга у актуелној истраживачкој иницијативи под називом Maternal Brain Project, а циљ им је да повећају број субјеката на стотине.
„Никад нисмо сведочили метаморфози мозга“
„Претходне студије су направиле снимке мозга пре и после трудноће. Али никада нисмо сведочили метаморфози мозга“, додала је Емили Јакобс, неуронаучница с Универзитета у Калифорнији.
Скенирања су показала смањење у просеку око 4 посто сиве материје у отприлике 80 посто проучаваних регија мозга. Мали опоравак након порођаја није вратио запремину на ниво пре трудноће. Истраживачи су рекли да није јасно да ли је губитак сиве материје лоша ствар.
Такође су показала повећање од око 10 посто микроструктурног интегритета беле материје, мере здравља и квалитета веза између регија мозга, с врхунцем крајем другог и почетком трећег тромесечја, затим повратак на стање пре трудноће после порођаја.
„Ово показује колико је мозак прилагодљив“
„Ова би промена могла указивати на калибрирање можданих кругова, слично ономе што се догађа свим младим одраслим особама док пролазе кроз пубертет. Неке промене које смо приметили могле би такође бити одговор на високе физиолошке захтеве трудноће, показујући колико мозак може бити прилагодљив“, рекла је Лаура Пришет, постдокторанткиња Универзитета у Пенсилванији и главна ауторка студије.
Истраживачи се надају да ће у будућности испитати како варијације у тим променама могу помоћи у предвиђању феномена као што је постпорођајна депресија и како прееклампсија, озбиљно стање крвног притиска које се може развити током трудноће, може утицати на мозак.
6 neočekivanih namirnica koje možete jesti dok ste na dijeti
Преузмите андроид апликацију.