Почетна > Свет
Свет

Земља излазећег сунца водећи светски произвођач зелене енергије

Плутајућа фотонапонска електрана ,,Maowei“ која се налази у источној кинеској покрајини Анхуеј представља само један од успешно реализованих пројеката који значајно повећавају удео производње енергије из обновљивих извора у Кини.
Кина
Фото: Pixabay/StockSnap

Ова електрана има инсталисани капацитет енергије од 130 MW и просечну годишњу производњу електричне енергије од 136 милиона kWh. На овај начин се уштеди око 54.400 тона угља и при томе се смањи емисија угљен-диоксида за 135.600 тона сваке године.

Имајући у виду да је скоро 80% светског тржишта соларних панела произведено у Кини, јасно је зашто је управо ова земља глобални лидер у производњи енергије из обновљивих извора. Укупна вредност извоза фотонапонских производа из Кине удвостручила се у првој половини ове године и износи 3,83 милијарде долара.

Кина тренутно има највећу флоту обновљивих извора енергије на свету са инсталисаних 323 гигавата соларне енергије и 338 гигавата које добија из енергије ветра. Иако је ова земља поставила циљ да до 2030. године достигне 1.200 гигавата енергије комбинацијом ова два обновљива извора, треба имати у виду да постоји велика вероватноћа да ће Кина са овим темпом зацртани циљ остварити неколико година раније.

Кина
Фото: Pixabay/12019

Осим повећања удела производње енергије из обновљивих извора Кина је у протеклих десет година подигла 70 милиона хектара новог шумског покривача, а поређења ради то је површина двоструко већа него што заузима једна Пољска. На овај начин Кина је смањила штетне емисије и отворила нова радна места за 3 милиона људи. Посебно је битно истаћи још један циљ који је ова земља поставила када је у питању пошумљавање, а он се огледа у томе да до 2030. године засади 70 милијарди нових стабала.

За разлику од Америке која стално прича о некаквој Зеленој агенди, Кина са друге стране реализацијом конкретних пројеката испуњава постављене циљеве у погледу побољшања квалитета животне средине до 2035. године. Такође, очигледна је и посвећеност Кине у спровођењу глобалног плана у оквиру енергетске стратегије како би постала угљенично неутрална земља до 2060. године.

Brze pruge predstavljaju simbol ekonomske moći i tehnološkog napretka Kine

 

Преузмите андроид апликацију.