Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Желите да доживите стоту здрави? Ових пет зачина обавезно уврстите у исхрану

Откријте тајне дуговечности становника Плавих зона.
Фото: Pexels/Pixabay

Окинава, Сардинија и Икариа само су нека од места на којима становници живе здрав и срећан живот чак и након што прославе 100-ти рођендан. Тајни њихове дуговечности има неколико, а једна од њих је и исхрана богата одређеним зачинима.

Јесте ли икада чули за Плаве зоне дуговечности? Ради се о местима у којима живе најдуговечнији људи на свету. Окинава у Јапану, Сардинија у Италији, Никоја на Костарики, Икариа у Грчкој и Лома Линда у Калифорнији.

Ово су места где није реткост видети потпуно здраве стогодишњаке који се возе на бициклу, баве се разним хобијима или се једноставно друже у парку са својим вршњацима.

Фото: Pexels/Rodnae productions

Постоји неколико тајни њиховог срећног и дугог живота. Дан Бетнер, оснивач појма Плава зона, наводи како су свакодневно кретање, низак ниво стреса, али и уравнотежена исхрана кључни за дуговечан живот ових људи. Храна коју једу није препуна прерађених намирница и шећера, а за богат укус хране ослањају се на разноврсне зачине.

Има неколико зачина који су заједнички свим овим Плавим зонама и које бисте и ви могли додати у свакодневни мени. Ови зачини делују противупално и богати су антиоксидансима који помажу да задржате младалачко здравље, али и изглед.

Коморач
Фото: Pixabay/congerdesign

Коморач се може додавати сланим и слатким јелима, а можемо искористити сваки део биљке, од корена до семенки. Докторка Лорен Харис-Пинкус за “Well+Good” наводи да је коморач богат витаминима А, Б и Ц, а корен је препун влакана. Садржи и манган који је важан за активност бројних ензима, развој костију, заштиту ћелија, те побољшава зарастање рана.

Корен коморача можемо послужити сиров или печен, а можемо га исецкати у салату. Остатак биљке одличан је као додатак чорбама, а семенке можемо користити како би зачинили свако јело.

Оригано
Фото: Pixabay/M W

Харис – Пинкус тврди да је оригано препун антиоксиданса и да је доказано да помаже у борби с бактеријама. Антиоксиданси штите ћелије у телу тако што спречавају оксидативни стрес и тиме уједно смањују упалне процесе. Истраживање је показало и да је оригано одличан у борби против чак 23 врсте бактерија.

Осим што је користан, оригано је и врло укусан те ће побољшати свако јело. Одлично се надопуњује с парадајзом, а посебно ће истакнути укус рибе или вегетаријанских јела.

Рузмарин
Фото: Pixabay/A Different Perspective

Рузмарин није само укусан медитерански додатак јелу него и одличан извор гвожђа, калцијума и витамина Б6. Доказано је и да побољшава когнитивне способности и памћење те придоноси бољој функцији имунолошког система. Чак је и сам мирис рузмарина довољан да подстакне проток крви у мозгу. Карносична киселина којом је рузмарин богат је снажан антиоксиданс па тако чува ћелије од стреса.

Рузмарин се одлично комбинује уз рибу и месо, а можемо га додати и у поврће пре печења. Такође се може припремити као чај у комбинацији с неким осталим зачинима са пописа, па још додајте и мало лаванде и камилице.

Коријандер
Фото: Pixabay/Gokalp Iscan

Од свих Плавих зона, коријандер је најпопуларнији на Костарики. Баш као и остали зачини са ове листе, коријандер садржи велику количину антиоксиданса, а посебно је користан у превенцији болести срца. Истраживање је такође показало да коријандер побољшава памћење па се истражује као потенцијалан лек за Алцхајмерову болест.

Коријандер је један од зачина који није по свачијем укусу јер може имати укус као сапун, ако носимо одређену комбинацију гена. Ако сте међу срећницима који воле коријандер, свакако га искористе свежег као део сосова, салата или једноставно сецканим листићима посипите јело пре послуживања.

Бели лук
Фото: Pexels/Skitterphoto

Колико је бели лук здрав знамо и по нашој народној медицини, но његову су лековитост посебно прихватили становници Јапана, тачније Окинаве. Бели лук јача имунолошки систем, те је одличан за борбу против грипа и прехладе. Такође смањује крвни притисак, те помаже у регулацији холестерола у крви.

Бели лук многи од нас већ користе како би зачинили бројна јела, а сада када знате колико га воле најдуговечнији људи, можда би било добро да додате дуплу дозу. Одлично својство белог лука је што не губи много нутријената термичком обрадом, па га можемо пржити на уљу.

 

Преузмите андроид апликацију.