Почетна > Србија
Србија

Зелена транзиција је нови извор националне и енергетске моћи

Министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је данас да процес зелене енергетске транзиције треба да се оснажи и убрза, и да то подразумева како инвестиције у изградњу нових енергетских капацитета, тако и заједнички рад на новим стратегијама, едукацију свих и праведну транзицију у којој нико неће трпети.
транзиција
Фото: PrtSc/Министарство рударства и енергетике

,,Влада Србије од кад је формирана опредељена је за борбу против климатских промена, што значи да заштита животне средине и енергетика више не могу ићи одвојено. Пројекат који данас представљамо је важан јер шаље поруку да не одустајемо од процеса зелене енергетске транзиције, већ да он треба да се ојача и убрза, јер он није омча око врата, него начин да се превазиђу проблеми и извор нове националне и енергетске моћи“, рекла је Михајловићева на представљању пројекта за праведну зелену транзицију и декарбонизацију српске привреде и индустрије, коју ће уз финансијску подршку Владе Јапана и у партнерству са Министарством заштите животне средине и Министарством рударства и енергетике спроводити Програм Уједињених нација за развој (УНДП).

Србија посвећена борби против климатских промена, зеленој агенди и енергетској транзицији.

Она је додала да су многе земље отишле далеко у том процесу, али и да је Србија, која је на почетку тог процеса, показала да је активна у њему, о чему говори доношење Закона о климатским променама које је припремило Министарство заштите животне средине, као и сет модерних закона из области енергетике, укључујући први посебан Закон о коришћењу ОИЕ и нови Закон о енергетској ефикасности и рационалној употреби енергије.

,,Сада радимо на интегрисаном енергетском и климатском плану и новој стратегији развоја енергетике, које верујем да ћемо имати до краја године, након јавне расправе и постигнутог консензуса, јер ови документи нису питање једног или неколико министарстава, већ свих грађана. Не можемо да губимо време и треба да појачамо едукацију свих, од Владе, до грађана. Потребне су и брже инвестиције у нове капацитете који ће нам помоћи да будемо карбон неутрални, да корак по корак излазимо из прљавих технологија и високих емисија CО2 и SО2 и уводимо технологије које чувају ваздух, земљу, реке и дају сигурну будућност за генерације које долазе. Такође је важно да транзиција буде праведна, да ниједан појединац не трпи, већ да тај процес омогући већи раст, нова радна места и виши стандард“, наводи Михајловићева.

транзиција
Фото: Pixabay/Hans

,,Праведна зелена транзиција је саставни део, а не последица процеса декарбонизације привреде. Уз подршку Владе Јапана и у партнерству са Владом Србије, УНДП ће се побринути да, паралелно са зеленом трансформацијом српске привреде и друштва, буду обезбеђене адекватна подршка и праведна транзиција за регионе, секторе и локалне заједнице које економски зависе од интензивног коришћења фосилних горива, посебно угља – како нико не би био изостављен“, рекла је Франсин Пикап, стална представница УНДП у Србији.

Амбасадор Јапана Такахико Кацумата рекао је да је главни циљ пројекта да подржи праведну транзицију Србије ка декарбонизованој економији, и да ће се то остваривати кроз дефинисање и усклађивање принципа праведне транзиције у процесу зелене трансформације и декарбонизације привреде, као и кроз подршку иновативним бизнис моделима и зеленим технологијама који подржавају овај процес.

,,Драго ми је да и овај пројекат покрећемо у години у којој обележавамо 140 година пријатељства Јапана и Србије и искрено верујем да отварамо нову страницу у нашој сарадњи“, навео је Кацумата.

Raspisan Javni poziv za unapređenje energetske efikasnosti

 

Преузмите андроид апликацију.