Два посла у Србији ради око 200.000 грађана. Тај број повећао се од 2011. до 2020. године, са 79.000 на 210.000, што је Србију поставило на готово сам врх листе која показује тренд раста радника који имају додатну зараду, показали су подаци Европске статистичке агенције.
Да то није само одлика људи са нашег поднебља, већ да на исти начин често размишљају и други народи, потврђује Владимир Гречић, универзитетски професор у пензији.
„И странцима, поготово онима у презадуженим земљама, потребан је други посао. Један им служи да задовоље своје личне потрошачке потребе, а други да покрију кредите, за стан, аутомобил и слично. Постоје и запослени који нису довољно искоришћени на радном месту, па и они често траже додатни посао, а у томе им помаже и дигитализација. Све чешће и мајстори и занатлије имају додатне изворе зараде уз своје регуларно запослење“ подсећа Гречић.
Према Закону о раду, у Србији свако може да буде у једном радном односу са пуним радним временом, а уз њега може да има још један уговор о допунском раду.
Постоје и фриленсери, па они који су самозапослени или хонорарни радници који исто тако могу да имају колико хоће послова. Њихови послови се у начелу не виде у званичној статистици рада.
Преузмите андроид апликацију.