Током новогодишњих и божићних празника углавном време проводимо у породичним окупљањима, делећи са најближима лепе тренутке. Међтуим, током ових дана када има пуно игре, смеха, забаве, гледања филмова, нових играчака, излазака, искустава, време одласка деце на спавање лако се помери.
Осим тога, у овом периоду када малишани не иду у школу, а многи ни у вртиће, време спавања не само да се помери, већ се у неком тренутку просто избрише, у смислу да малишани више немају одређено време када одлазе у кревет – једно вече у осам, друго у десет, па опет у осам, па у девет…
Међутим, стручњаци упозоравају да за децу никако није добро да немају одређено време када одлазе на спавање. Студија спроведена у Великој Британији која је анализирала навике 10.000 малишана старих од три до седам година, утврдила је да деца која немају одређено време за одлазак на спавање имају више потешкоћа у понашању, него они који имају одређену рутину спавања.
Ова студија објављена у Журналу за педијатрију је показала и да, према речима родитеља, око 20 одсто трогодишњака нема утврђено време одласка на спавање.
Тим британских научника је утврдио и да су деца која немају утврђено време одласка на спавање мање срећна, безобзирна су према другима и чешће се свађају, преноси еверyмум.ие.
Такође, ови високи поени везани за осећај мање среће, безобзирности и свађа, нису дошли само од родитеља, већ и од наставника школске деце, који су понашање ових малишана оценили као проблематичније.
Судећи према речима водеће ауторке студије Ивон Кели, одлазак малишана на спавање једно вече у осам, друго у десет, код њих изазива неку врсту „друштвеног џет-лега“.
„Без да уопште уђу у авион, дечји телесни систем пролази кроз различите зоне, а циркадијални ритам и хормонски системи су тиме погођени“, рекла је ауторка у разговору за The Conversation.
Она је објаснила и да су она и њен тим утврдили да ови негативни ефекти на понашање могу да се исправе. У складу са том тврдњом, када су ови мали учесници студије са нередовног одласка на спавање прешли на одређено време одласка у кревет, примећена је значајна промена у њиховом понашању.
„То показује да никада није касно да помогнемо деци да се врате на прави пут и да мале промене могу да направе велику разлику“, додала је Кели.
Оно што је још важно поменути је то да нередовни одласци на спавање утичу и на физичко здравље деце, те да их излажу већем ризику од гојазности и ниског самопоштовања.
Преузмите андроид апликацију.