Град Рума је украшен плодним земљиштима и благим пејзажима, карактеристичним за централни Срем. Иако му недостаје већи водени ток, три румска потока, заступљена и у грбу града, успешно надокнађују ту ману.
Додатно, седамдесетих година прошлог века, у близини Руме изграђено је вештачко језеро Борковац.
Рума је одувек била повезана са главним саобраћајним путевима, олакшавајући приступ већим градским центрима у околини, попут Београда, Новог Сада и Шапца.
Током Другог светског рата, Рума је била центар немачке мањине у Југославији, али су многи Румљани пружили значајан допринос Народноослободилачком покрету.
Током ослобођења 27. октобра 1944. године, град је имао смањен број становника, с обзиром на одлазак немачке мањине. Након рата, насељеници из различитих делова Југославије населили су ове просторе.
Рума се може похвалити и ваздухопловном историјом. Године 1949, Ваздухопловни Савез Југославије основао је у Руми пилотску школу, школу за падобранске инструкторе и ваздухопловно-моделарску школу. У тој традицији, 1950. године одржан је међународни аеромитинг с великим успехом.
Данас је Рума привредни и културни центар општине, која обухвата 17 села на површини од 578 км2. Према последњем попису становништва из 2002. године, Рума има око 36.229 становника, а цела општина броји 60.006. Становништво чине претежно Срби, уз присуство различитих националних мањина као што су Хрвати, Мађари, Немци, итд. Економија града је снажно усмерена ка индустрији и пољопривреди. Рума тако остаје фасцинантан спој прошлости, разноликости и континуираног развоја.
Novosađanin kome je posvećena nova skulptura u Limanskom parku – koliko znate o njemu?
Преузмите андроид апликацију.