Почетна > Културна сцена

Културна сцена Нови Сад

Завршница пројекта „ЕкОтисак“, изложба и програми

Као завршница пројекта “ЕкОтисак“ у оквиру манифестације art+science, уметност и наука, и програмског лука “Дунавско море “Европске престонице културе Нови Сад 2022″, у Ректорату Универзитета у Новом Саду отворена је изложба “Природа будућности“, а на Штранду програми ”Климатска капсула” и “Екотопије”.
Фото: Prt.Sc/Facebook/art+science

Кроз пројекат „ЕкОтисак“ Центар за промоцију науке из Београда у сарадњи са партнерима Филозофским факултетом и Академијом уметности Универзитета у Новом Саду и организацијом Зелени Сад реализовали су активности спајајући науку и уметност, програмом посвећеним климатским изазовима и мултидисциплинарним истраживањима на том пољу.

На изложби „Природа будућности“ представљено је 6 радова домаћих и међународних аутора. Радови представљају различите погледе на тему воде, ваздуха, климатских промена, загађења, биодиверзитета и утицаја на животну средину користећи савремене уметничке праксе и релевантна научна знања и методе.

Према речима селектора програма art+science Добривоја Лале Ерића изложба кроз спој уметности и науке на специфичан начин приближава различите аспекте комплексних процеса у вези са климатском кризом.

На отварању програмског лука “Дунавско море“ Европске престонице културе Нови Сад 2022. на новосадском Штранду, као део пројекта „ЕкОтисак” представљена је „Климатска капсула“.

“Желели смо да направимо премијеру климатске капсуле у Новом Саду и да прикажемо један иновативан садржај, настао кроз сарадњу научника и уметника, који приказује како ће наша будућност изгледати 2057. године уколико не будемо урадили ништа по питању климатских промена”, каже Марјана Бркић из Центра за промоцију науке.

Након Новог Сада пројекат ће бити настављен и ми ћемо га мењати и даље развијати, а план је да са климатском капсулом путујемо у 10 земаља региона до 2025. године додаје Марјана Бркић.

Пројекат „Екотопије“ реализовала је група младих ауторки под менторством Катедре за нове ликовне медије Академије уметности у Новом Саду.

Са студенткињама Академије уметности остварили смо сарадњу где су оне кроз специфичан рад покушале да одговоре на питања у вези будућности и климатским променама и кроз рад „Екотопије“ пруже неке алтернативе и могуће одговоре објашњава Бојан Кениг из Центра за промоцију науке.

Циљ пројекат „ЕкОтисак“, који ЦПН реализује од септембра прошле године са новосадским партнерима, је мењање навика и свести грађана и успостављању нових културних образаца и климатско свесних облика понашања. У оквиру пројекта организоване су едукативне радионице у циљу размене знања на тему угљеничног отиска у контексту климатских промена.

Једна од активности пројекта „ЕкОтисак“ је анкета о нашим свакодневним навикама и како се оне рефлектују на угљенични отисак, као својеврсни траг који свако од нас оставља на планету.

У згради Ректората постављена је и едукативно-информативна тачка сусрета “Еко-пункт”, где грађани имају прилику да науче више о еколошком и угљеничном отиску и како они могу допринети заштити животне средине.

Програми на Штранду трају до краја јула а изложба “Природа будућности” отворена је у Ректорату Универзитета до 7. августа.

Stručno vođenje kroz izložbu San neolitske noći

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке