Почетна > Србија
Србија

Завршена посебна седница Скупштине Србије о Косову и Метохији

Дводневна расправа о Извештају о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини завршена је синоћ око 22 сата, а председник Александар Вучић поручио је Србима са КиМ да је Србија њихова домовина, а посланицима опозиције да је увек спреман да разговара са њима о КиМ.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић
У завршном обраћању Вучић је рекао да ћемо у наредном периоду имати тешке разговоре пре свега о формирању Заједнице српских општина која ће, како каже, имати значајна овлашћења, а која ће уливати поверење нашем народу и грађанима, као и да ће се у сарадњи са њима о свему одлучивати.

„Сигуран сам да ће бити много притисака, посебно с албанске стране, да не буде ЗСО као што је договорена Бриселским споразумом, говориће нам да то није реалност“, упозорио је Вучић.

На дневном реду седнице био је Извештај о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини за период 1. септембра 2022. до 15. јануара 2023. године за који су гласала 154 посланика, против је било 23, а уздржаних није било од укупно 186 присутних.

На крају расправе обратили су се шефови посланичких група, међу којима и шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов, који је рекао да се на седници није чуо било какав озбиљан, осмишљен и свеобухватан предлог нити одговори на питања шта они који сваког дана критикују државну политику мисле да би боље и другачије требало урадити.

Истакао је да није постигнуто јединство које је у овом тренутку нашој држави и народу преко потребно, уз оцену да је јуче послата „катастрофална“ слика из парламента.

„Послата је слика сукоба, неслоге српске и у том смислу мислим да се показало колико је био добар и одговоран позив председника Србије Александра Вучића да се обаве консултације, да се на један другачији начин поразговара о свим овим темама, али управо они који су све то одбијали на крају су довели до тога да се јучерашњег дана сви заједно стидимо, а највише треба да се стиде они који су све и изазвали, правећи хаос овде“, рекао је Јованов.

Ипак, додао је да верује да смо добили нешто на крају ове седнице.

„Добили смо од стране грађана и верујем да ће се врло брзо показати апсолутно јединствен став да треба да стоје уз председника Вучића, као што стоје и да нема озбиљне и другачије политике осим оне коју представља Вучић“, рекао је Јованов.

Подсетио је да је Вучић два дана одговарао на сва питања међу којима је, приметио је, нажалост најмање било онога што је тема ове посебне седнице, а то је КиМ.

Додао је да је Вучић трпео најстрашније увреде, клевете и лажи и да за два дана ни он није могао да чује ниједан предлог како да побољша оно за шта кажу да не ваља.

„И заправо, такве политике и нема. Та два прогласа су две јалове алтернативе, једна која каже прихватите све што вам траже само се онда поставља питање шта ће нам држава, институције и председник ако нећемо да се боримо за боље од онога што нам намећу, а друга каже да се изолујемо, одвојимо од света, ослабимо, а онда ћемо тако ослабљени ваљда моћи боје да обдбранимо сопствене интересе“, рекао је Јованов.

Навео је и да ни једна ни друга политика нису добре и да зато верује да ће политика председника Вучића у наредном периоду имати још већу подршку.

„Нажалост, нисмо искористили прилику да нашем народу на КиМ пошаљемо другачију слику, али ту слику ће послати грађани наше државе са још чвршћом и јачом подршком,јер знамо да иду тешка времена, тешке битке, наравно дипломатске и имате пуну подршку да у тим биткама истрајете. Борба за Србију не трпи алтернативу, победа је једина опција и зато поново да победимо. Живела Србија“, рекао је Јованов.

Током расправе опозиција је тражила на увид француско-немачки план о решавању косовског питања, а десно оријентисане странке су тражиле да се тај план одбаци зато што, према њиховом мисљењу, представља капитулацију Србије и признавање независности Косова.

Из опозиције је, између осталих, говорио Павле Грбовић из посланичке групе „Уједињени“ који је рекао да је политичка одговорност посланика, а пре Вучића као председника државе да схвате да свет није праведно место за живот и да није увек утемељен у међународном праву и правди.

„Наша је обавеза да савезнике тражимо код оних који имају моћ да одлучују, пре свега мислим на ЕУ и САД, јер се може догодити да тако изоловани и сами о правима Срба на КиМ разговарамо са Косовом које је у Савету Европе, о заштити цркава и манастира са Косовом које је у УНЕСЦО-у, а о безбедности Срба са НАТО чланицом Косовом, а да ми будемо сами и изоловани“, рекао је Грбовић.

То су, како је рекао, реалне политичке последице које бисмо сви осећали, а све остало су, додао је, емоције на шта грађани имају право, али немају и доносиоци одлука.

Грбовић је рекао да се на седници два дана говорило које све црвене линије треба исцртати и колико оне треба да буду високе и ригидне, а да заборављамо да су те препреке између Срба и Албанаца и између свих народа Балкана крвљу исцртане претходних деценија.

„Бодримо се између себе да одбијемо неки споразум као да не знамо да ће сваки следећи који се стави пред нас бити и тежи и гори. Као да нисмо свесни да бисмо на тај начин трампили будућност још једне генерације за комфор једне политичке елите да може себи да да луксуз да не призна оно што је свима јасно – да државе Србије на подручју КиМ од 1999. године на жалост има све мање, а да је данас готово нема уопште“, рекао је Грбовић.

Vučić: Lično sam s Japancima i Mađarima sprečio da Kosovo uđe u Unesko

 

Преузмите андроид апликацију.