Прво звоно на сервисном телефону ГСП-а оглашава се у пола 7, тада главни диспечер Драган Шкрбић контролише ситуацију из Диспечерског центра, бележећи и пратећи све што се догађа на терену. Како изгледа посао диспечера у ЈГСП „Нови Сад“ погледајте у видеу:
У току саобраћајних шпицева, сва пажња и концентрација морају бити усмерене ка екрану који у реалном времену прати све аутобуске линије.
Поред отправника, прати се редовност полазака свих аутобуса који се тог дана налазе на линији, а такође примају се позиви, жалбе и сугестије свих корисника.
Према његовим речима, посао диспечера је веома динамичан и одговоран, а запослени је задужен да прати све промене од почетка дана па до краја смене.
Тачно и прецизно се види који је аутобус на којој линији, прати се његово кретање, којом се брзином возио, да ли се зауставио на некој станици или је продужио, а уколико је потребно ради провере може се и вратити његово кретање претходних неколико сати.
„Волим тај посао, сваки дан је другачији и увек се нешто ново догађа“, каже Драган и додаје да је то посао који не трпи пропусте, јер уколико дође до грешке, она мора истог момента да се исправи.
Диспечери врше праћење возила преко екрана на којем је приказана мапа града и околине у реалном времену.
Такав савремен систем и опрема служе им и помажу у доношењу конкретних одлука у реализацији превозне услуге.
Диспечерски модул садржи и различите приказе и извештаје о стању исправности СЕН опреме на возилима, отвореним и затвореним поласцима на линијама које саобраћају и „Case“ платформу која служи за пријављивање кварова и недостатака на возилима.
Како би се обезбедио брз проток информација, осмишљен је и систем брзих алармираних порука за возаче „Panic taster“.
У питању је тастер који омогућава брзу комуникацију возача на линији и саобраћајне оперативе уколико дође до тешке саобраћајне незгоде, пожара на возилу или напада на возача.
Преузмите андроид апликацију.