Почетна > Бизнис
Бизнис

Заустављен пад акција на азијским берзама

Акције на азијским берзама су се стабилизовале данас после три узастопне сесије пада.
Фото: WikimediaCommons/Wang Yu Ching

Инвеститори очекују да ће америчке Федералне резерве (ФЕД) вечерас најавити брже пооштравање монетарне политике.

Најшири индекс азијско-пацифичких акција MSCI, без јапанских, склизнуо је за 0,1 одсто, после великих губитака забележених раније ове недеље. Од почетка године, вредност овог индекса је смањена за 2,8 посто и ближи се најнижем једногодишњем нивоу од средине децембра прошле године, извештава Ројтерс.

Јапански индекс Nikei је надокнадио део губитака забележених на почетку данашњег трговања, чиме је свео минус на 0,37 процената.

На европским тржиштима капитала ће, како се чини, бити настављен опрезан опоравак акција, будући да је пан-европски индекс фјучерса EuroStoks 50 ојачао за 0,5 одсто на отварању трговања, а лондонски индекс фјучерса FTSE је у плусу за 0,8 посто.

Цене фјучерса (уговори о куповини у наредном периоду по унапред договореној цени) за акције листиране на америчкој Nasdak берзи порасле су за 0,3 процента на азијском трговању, док су акције у индексној корпи S&P 500 е-мини стагнирале, након што су у уторак сва три главна америчка берзанска индекса пала.

Централна банка САД-а би требало да објави вечерас ажуриран план своје монетарне политике након дводневног састанка, а на берзама се предвиђа да ће прво повећањe референте камате најавити за март, и још три подизања стопе за по четвртину процентног поена до краја године.

Растуће руско-украјинске тензије допринеле су стварању атмосфере у којој инвеститори нису склони ризику.

Глобално, прошла седмица је била најгора трговачка недеља за америчке акције од 2020. године, али аналитичари, ипак, сматрају да је мало вероватно да ће то пореметити планове FED-а о пооштравању политике.

Светски индекс акција MSCI, који прати кретање цена деоница на тржиштима 23 најразвијеније земље, такође је на путу да забележи највећи месечни пад од када је пандемија ковид-19 погодила берзе у марту 2020.

Кинески индекс најликвиднијих акција је преокренуо тренд раста регистрован јутрос на почетку трговања, при чему је пао за 0,33 одсто на најнижи ниво од октобра 2020.

Хонгконшки индекс Ханг Сенг је такође у минусу од 0,3 процента.

На валутним берзама, доларски индекс, који мери вредност америчке валуте према корпи главних ривала, углавном је остао непромењен на 95,973 поена.

Јединствена валута еврозоне се тргује за 1,1303 долара за евро, након што је прошле ноћи пала на 1,1264 долара, први пут од 21. децембра.

Долар се незнатно спустио према јену, за 0,06 одсто на 128,64 јена, са ранијег нивоа од 128,25 јена.

На робним тржиштима, цена америчке WTI нафте је ослабила за 0,4 процента на 85,22 долара по барелу, а северноморска нафта Брент је појефтинила за 0,25 посто на 87,96 долара по барелу.

Цена злата је остала стабилна на 1.846 долара по унци, што је близу 10-недељног највишег нивоа који је достигнут на јучерашњој трговинској сесији.

MMF snizio prognozu globalnog rasta za 0,5% na 4,4 procenta

 

Преузмите андроид апликацију.