Има дана када не можете да престанете да отварате уста, али не да бисте причали или рекли нешто паметно, већ да бисте зевали. У неким ситуацијама, зевање може бити непријатно.
Можда изгледате незаинтересовано или вам је на смрт досадно. Без обзира на то, боље је не борити се против зевања. Зевање активира аутономни нервни систем и изазива убрзање откуцаја срца.
Ако сте уморни, зевање или два дају вашем мозгу мало свежег ваздуха. Може се претпоставити да се организам против умора бори зевањем, чак и ако његов ефекат не траје дуго.
Али зашто зевамо није сасвим јасно
Није било никаквих великих истраживања о овоме.
А шта ако не желиш да зеваш?
У ситуацијама када би то могло бити неприкладно, можете га тихо потиснути. Неће бити негативних последица по организам. Зевање је природни механизам за хлађење мозга и побољшање циркулације крви, чиме се повећава концентрација, будност и менталне способности.
У студији, 44 ученика је погледало снимак мушкарца који зева. Они који су дисали на нос, односно уносили довољно кисеоника, ређе су зевали у поређењу са онима који су дисали искључиво на уста или нормално. Они који су филм гледали на хладнијем месту такође су имали мање шансе да се заразе зевањем.
Али то је такође еволутивни механизам који је нашим прецима омогућио да остану будни у кризним ситуацијама. Зевање је „заразно“ због емпатије и разумевања туђих емоција. Зевање варира у зависности од годишњих доба. Ово би могло објаснити зашто људи постају збуњени и дезоријентисани на екстремној врућини. Наиме, мозак лети има ограничена средства за хлађење.
Da li ste nekada posmatrali ljude koji uživaju u onome što rade i potajno im zavideli?
Преузмите андроид апликацију.