Почетна > Свет
Свет

Зашто Запад толико страхује од дигиталног јуана?

Кина је раније ове године предузела снажне напоре не би ли сузбила криптовалуте.
Посебно се то односи на рударење криптовалута, али и трансакције, посебно кад се ради о биткоину.
Фото: PrtSc/TRADING COVERAGE/YouTube

Разлози за то су многоструки, али најважнији је то што кинеска влада жели снажно да афирмише пројекат дигиталног јуана. А чини се да управо тај пројекат изазива страхове на Западу, о чему је за „Фајненшел тајмс“ (ФТ) говорио Џереми Флеминг, шеф британске Британске надзорне агенције.
Флеминг је рекао да дигиталне валуте нуде „велику прилику“ за демократизацију платних система, али развој ове нове технологије такође представља претњу.

„Ако се ради погрешно, непријатељским нацијама даје могућност да надзиру трансакције“, рекао је. „Она им даје моћ… да могу да контролишу шта се ради с тим дигиталним валутама.“

Пре објаве нове кибернетичке стратегије, шеф шпијунске службе разговарао је с ФТ-ом из лондонског седишта Националног центра за кибернетичку безбедност, одбрамбеног огранка Британске надзорне агенције.

Планиран касније овог месеца, овај документ ће послужити као нацрт за сузбијање дигиталних претњи како се рат све више шири у сајберпростор, пише Тпортал. С прислушним станицама у Великој Британији и иностранству, агенција сарађује са својим познатим сестринским службама МИ5 и МИ6 како би се специјализовала за домаће и међународне обавештајне службе.

Међутим, дигитална стручност врло је тражена, а Флеминг је назива повећањем технолошке „изврсности“ у друштву. Флеминг поручује да је Кина тренутно „највећи стратешки проблем“ с којим се Британија суочава, ширећи шпијунажу и тражећи контролу над својом дигиталном инфраструктуром.

„Кина је преузела иницијативу. Пуно инвестирају, и отворено и тајно. То је зато што нова правила почињу стварно да утичу на њихов рад у технолошком и дигиталном контексту”, објаснио је Флеминг.

„Морамо разумети каква је наша реакција на све то“, каже Флеминг. Пре Британаца, и Сједињене Државе као и Европска унија изразиле су дубоке забринутости везане уз дигитални јуан. А зашто дигитална верзија кинеске валуте толико плаши Запад?

Дигитални јуан заправо је државна дигитална валута, везана у односу 1:1 с класичном кинеском валутом. Свака физичка новчаница коју је креирала централна банка има јединствени идентификатор, те сваки издати дигитални јуан токен има исти. За разлику од криптовалута, дигитални јуан се обично не темељи на децентрализираном блокчејну, јер централне банке тиме настоје да задрже јасну власт над монетарном политиком.

Покренут у октобру 2020. године, Народна банка Кине емитиовала је милионе дигиталних јуана грађанима у склопу настојања тестирања технологије. Процес још увек траје. Кинески грађани већ могу да троше дигитални јуан у све већем броју трговина широм земље. Заправо, према подацима с почетка новембра, дигитални јуан до сада је коришћен у преко 100 милиона трансакција, достигавши укупну вредност од 9,7 милијарди долара.

Прави тест дигиталног јуана биће Зимске олимпијске игре у Пекингу 2022. Увођење ће такође укључивати стране посетиоце. Јао Кујан, бивши директор института за дигиталне валуте у Народној банци Кине, рекао је у мају да намера није проматрати све трансакције у стварном времену.

Али кинеска влада поставила је милионе камера за препознавање лица широм земље како би пратила своје грађане, па чак и кажњавала мања казнена дела попут незаконитог прелажења улице. Дигитални јуан могао би се глатко уклопити у ту надзорну инфраструктуру, и то је оно што изазива страхове. У сваком случају, Кина је од свих водећих економија у развоју дигиталне валуте најдаље отишла. И то је један од разлога повећане забринутости која долази са Запада.

Britanija razmatra sve mogućnosti ako Rusija napadne Ukrajinu

 

Преузмите андроид апликацију.