Годинама током празника чујемо гласне „ударе“ на улицама Новог Сада којих се плаше животиње, мала деца, али и стари људи.
Реч је о петардама – пиротехничком производу који се радо користи у свим насељеним местима.
Петарда као пиротехничко средство слична је ватромету и када се запали изазива варнице од којих после настаје експолозија.
Кривчним законом Републике Србије, односно Законом о оружију и муницији, из 1997. године, у члану 2. петарде су декларисане као пиротехника која потпада под експлозивни материјал.
Са друге стране Законом о трговини забрањује се продаја пиротехнике малолетним лицима.
Поред тога, према Закону Републике Србије, петарде се не могу више купити у објектима који нису специјализовани за продају пиротехнике, односно петарде више не би требало пронаћи у редовним продајним објектима.
Како употреба пиротехнике није нимало наивна, Законом о јавном реду и миру пре скоро четири године измењене су цене за несвесно коришћење пиротехнике.
Тако су сада, уредбом из 2019. године, подигнуте казне за коришћење и бацање петарди у сврху сузбијања паљења пиротехничких производа током празника или пуцања. За паљење петарде и ремећење јавног реда и мира може се добити казна од 50.000 до 100.000 динара.
Затворска казна приписује се, од трајању од месец до два, већем броју лица који циљано ремете јавни ред и мир.
Фото: Илустрација/Pixabay/markusmarcinek
Сматра се да малолетна лица која најчешће уживају у употреби ове врсте пиротехнике најчешће и страдају.
Према подацима прикупљених од стране здравствених институција у време празничних дана најчешће страдају, у играрији са пиротехником, дечаци узраста испод 15 година.
Оно што је много више забрињава јесте несвесност о повредама које наступају.
Најчешће повреде које настају су опекотине и оне обухватају преко 50% повреда које настају од стране неадекватног руковања петардама.
Са друге стране ту су у великом броју и губици одређених делова тела, прстију, шаке, руке, ноге, итд.
Повреде које настају играњем петардама некада су и смртоносне и често веома тешке за даље животно функционисање јер могу да изазову губитак вида, опекотине лица, оштећење главе, али најчешће и оштећење слуха услед пуцања бубне опне која је веома осетљива на јак звучни сигнал.
Оштећење бубне опне изазвано јаким звуком попут пуцања петарди може довести и до трајног оштећења слуха.
Број повређених лица не прети само корисницима петарди, већ и људима и животињама који се налазе у близини.
Веома мало људи, најчешће људи који имају псе као кућне љубимце, је свесно колико они, али и друге животиње, доживљавају трауме изазване страхом од звука петарди.
Већина паса реагује невероватно лоше на овај јак звук, добија напад који се претвара у срчани напад и који резултира смрћу.
Сматра се да у Србији годишње, у време празника, када је најчешћа употреба петарди умре и по неколико 1000 паса.
Власници који имају псе и сами знају да без обзира, иако сте склонили пса и загрлили га, он и даље проживљава стрес и тело му реагује грчевито и стресно на звук петарде.
Пси луталице немају ту могућност да се негде склоне или да добију подршку од свог газде.
Птице су такође једне од животиња које се узнемиравају на јаке звукове пиротехничких апаратура.
Ништа боље није ни код људи.
Деца која су ометена у развоју, хиперсензибилна или једноставно плашљивија реагују јако стресно и лоше на ове јаке и изненадне звуке.
Загађеност ваздуха у тренутцима интезивног бацања петарди расте, с тога се ни људи који имају астму или неке друге плућне болести неће веселити овом празничном ритуалу.
С тога покажимо да смо грађани који воле свој град, будимо позитивно настројени према својим суграђанима и пробајмо да размислимо да дечацима, тинејџерима, чак и особама старијег узраста објаснимо штетност петарде и њене употребе.
Уколико видите некога да баца петарду, не либите се да му приђете, посаветујете га или у најгорем случају – уколико нема решења пријавите, јер никада не знате колико живота тиме спашавате.
Послушајте савет МУП-а Републике Србије и спречите и себе и другога да током празника користе пиротехничке производе.
У миру нека се проведу празници због свих људи које стрепе од оваквих ствари, али и због недужних животиња.
Нека Нови Сад буде и даље позитиван и леп град!
Koliko bi Novosađanke zaradile kada bi kućni poslovi bili plaćeni?
Преузмите андроид апликацију.