Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Зашто су новосадски програмери најтраженији међу страним компанијама?

Према подацима од пре чак 6 година, Нови Сад је постао престоница ИТ сектора у Србији, јер је тада у овом сектору и у овом граду радило њих готово 3.500, са годишњим приходом већим од 100 милиона евра. Од тада до данас, верује се да су се цифре промениле, јер је и гејминг индустрија једноставно, постала једна од највећих.
Фото: Pexels/Tima Miroshnichenko

– То је данас индустрија величине као када би склопио филмску и музичку индустрију заједно. Сада замислите Холивуд и музичку индустрију и онда је спојите у једну – толика је вредност гејминг индустрије данас. Тај податак можда не допире одмах до мозга, али када размислите ко се све креће кроз те индустрије, глумци, продуценти и њихове зараде, па на то додате музичке звезде и њихову активност и све то заједно спојите, е то је све гејминг индустрија данас, а Нови Сад се, можемо сада већ слободно рећи, налази у центру тога – каже Миња Кефер, водитељ е-спортова.

Никола Грбандић је freelance game-developer из Новог Сада. Са баш том жељом од малена, а потом и образовањем, ради за холандску фирму чије видео-игре имају милионске продаје. Али каже да међу студентима нема баш много оних који деле његову страст.

– Према мом личном искуству данас, доста младих нажалост се заправо не интересује за програмирање самих видео-игара, јер рецимо ако гледам по узорку на мом факултету и смеру, врло је мали број студената који су се определили за гејм девелопмент – каже Никола.

Ипак, додатно, пандемија корона вируса, довела је у овај свет још нових играча. А тик пред пандемију, неколико водећих светских гејминг компанија, стигло је у Нови Сад и дефинитивно га уткало на мапу светских гејминг центара.

“Fortnite”, знамо колики је то буквално светски феномен. Они су направили игру у којој се пласира маркетиншки садржај у игри, где свако жели на свету да се у њој нађе и сматрају се иноваторима маркетиншког простора у видео-игри. И онда таква једна иновативна фирма, дође у Нови Сад. И не можеш да се не запиташ у чему је ствар са овим градом – објашњава Миња Кефер.

Али зашто су српски, а поготову новосадски програмери, константно тражени међу страним компанијама?

– Једна од ствари која чини сарадњу лаком са програмерима из Србије, јесте иста радна етика какву имамо и ми овде у Скандинавији. То значи да су отворени за сугестије, имају своје мишљење и не либе се да преузму одговорност. А када се ради о великим тимовима, то је оно што је најзначајније – каже Торбјан Лингард Соренсен, власник данске компаније „Poluspice“ која сарађује са програмерима из Новог Сада.

“3Lateral“ чланица компаније „Epic Games“, једне од водећих технолошких компанија из области интерактивне забаве, купила је парцелу у центру Новог Сада за изградњу новог радног простора за свој тим у Србији на јавној лицитацији која је одржана 9. јуна 2020. године. Землјиште површине 6.495 м2 плаћено је 933.039.225 динара.

Изградња развојног кампуса, у близини Универзитета у Радничкој улици у Новом Саду за три до четири године створиће на овој локацији светски центар за развој уметности, рачунарских наука и најнапреднијих технологија за цео свет.

– Симболично, на истом месту где ће нићи једна нова индустријска зона и где се спроводи својеврсна реиндустријализација Новог Сада, почетком 20. века је било седиште хемијске индустрије града.

Затим је та локација дуго деценија била огледало пропасти једног индустријског периода у виду спровођења неодговорне политике и девастације објеката. Данас смо на прагу тога да кроз ову инвестицију, односно будући ИТ центар, добијемо јасне обрисе индустрије 21. века који карактеришу нове технологије, које се и урбанистички и амбијентално, уклапају у овај део града.

На нама који смо доносиоци одлука је да пружимо најболје услове и омогућимо реализацију пројеката који гарантују сигурну будућност наших грађана, а то радимо како бисмо нашу омладину задржали у Србији – рекао је Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада.

Тек крајем прошле године сазнало се да је још 2020. године Кијану Ривс боравио у Новом Саду у једној ИТ компанији како би био урађен аутентичан његов лик за видео-игру. Глумац је прошао неопажено у овом граду, али по свему судећи, у корпорацијским зградама које и даље ничу у Новом Саду, тек ће се стварати гејминг уметност светског квалитета. Као и новац који прати све то.

Akcija prolećnog uklanjanja kabastog otpada

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке