Nepotrebna želja da se odreknemo jela koja se smatraju „siromašnima“ i prihvatimo neke modernije namirnice, navela nas je da prestanemo da jedemo proso.

Ovo je velika šteta s obzirom na brojne prednosti koje nam ova lako svarljiva žitarica nudi.
Proso
Proso je vrsta zrna okruglog, vrlo sitnog i na nekim mestima malo spljoštenog. Žuto-bele je boje i slatkog je ukusa. Zrno prosa je prekriveno omotačem koji se mora skinuti pre konzumiranja.
Jedna je od retkih žitarica koja ne sadrži gluten, što je od velikog značaja jer su mnogi ljudi alergični na gluten, a dobro je poznato da gluten utiče na debljanje i gojaznost uopšte.
Sadrži mnogo vitamina i minerala kao što su kalcijum, kalijum, jod, magnezijum, vitamine A, E i B, ali sadrži i gvožđe i vlakna.
Žitarice su izuzetno alkalne (bazne), a znamo da se virusi i bakterije teško razmnožavaju u alkalnim organizmima.
Proso sadrži ključne aminokiseline koje pomažu u izgradnji i regeneraciji mišića i ćelija kože.
Takođe, bogata je ugljenim hidratima koji se sporo vari, pa nam brzo daje osećaj sitosti i pomaže u procesu mršavljenja.
Ova žitarica takođe sadrži prirodne masti koje su neophodne za apsorpciju vitamina, uključujući karoten i vitamin D.
Ova žitarica sadrži ugljene hidrate, pa je dobar izbor namirnice za dijabetičare.
Kardiolozi ga preporučuju kao namirnicu koju treba jesti što češće jer je puna kalijuma, koji pomaže u borbi protiv srčanih oboljenja, normalizuje krvni pritisak i jača krvne sudove.
Jedna je od najboljih namirnica za čišćenje bubrega, ali i za pojavu kamenca ili peska u bubrezima. Pozitivno deluje na urinarne infekcije i podstiče izlučivanje urina.
Sprovedena su različita istraživanja vezana za ishranu, a dokazano je da oni koji konzumiraju proso u većini slučajeva nemaju simptome astme niti bilo kakve znake u vezi sa tim.
Preuzmite android aplikaciju.