Кривац за то је „задата тачка ваше тежине“, односно тежина на коју је ваше тело програмирано.
Ви и ваша дијета пуцате по свим шавовима – тежина се топи, ви се осећате феноменално, а онда уследи оно наизглед неизбежно назадовање, у коме се килограм по килограм враћа назад упркос свим вашим напорима.
Ендокринолог и специјалиста за гојазност др Марћио Грибелер има неке добре вести по том питању – то што се дешава највероватније није до вас.
– Ваше тело се бори да одржи тежину као што је била пре дијете – открива доктор, али и додаје да та битка није изгубљена и да ју је могуће добити.
Стручњаци сматрају да чак 80 до 95 посто оних који су на дијети поново добијају килограме које су се толико трудили да изгубе. Питање је, наравно, зашто? Др Грибелер каже да је кривац за то „задата тачка ваше тежине“, односно тежина на коју је ваше тело програмирано. Ваша подешена тачка тежине је комбинација неколико фактора, као што су генетика, хормони, понашање и окружење, а задата тежина и ваш метаболизам играју за исти тим.
То значи да ваш метаболизам сагорева енергију брзином која ће одржати вашу задату тачку тежине, чак и ако је та тачка много тежа него што је то здраво за вас.
– У већини случајева, повећање телесне тежине је постепено, а то такође може постепено да подигне и вашу задату тачку тежине – примећује др Грибелер и додаје: – Али, одређене промене у начину живота могу и да је смање.
Опасан јо-јо ефекат дијете
Како упозорава др Грбелер, потребно је да се чувате такозваних брзих дијета.
– Брзе дијете неће променити вашу задату тачку. Оне се своде само на ограничавање калорија, а ваше тело је веома ефикасно. Можете успешно да смршате неко време, али у неком тренутку, ваше тело ће се једноставно прилагодити да му треба мање калорија да би функционисало – објашњава лекар.
У преводу, то значи да ће губитак тежине на крају престати, осим ако не почнете да једете чак и мање него што ваша дијета захтева. И ваше тело је борац. Чим калорије падну, почиње да чини све што је у његовој моћи да спречи гладовање.
То пре свега укључује повећање хормон глади. Нивои хормона Лептина, хормон ситости који контролише колико се осећате сити, се смањују. У међувремену, нивои хормона глади Грелина се повећавају. Осећате се гладније, чак и након што поједете нормалан оброк.
Тело вас такође често наводи на размишљање „опа, ово изгледа укусно!“. Заправо, конзумирање мање калорија мења начин на који перципирате и размишљате о храни. Истраживања показују да људи који су на дијети постају хиперфокусирани на храну и да им она чак и мирише и има бољи укус.
Ови ефекти притом остају уз вас дугорочно. У чувеној емисији која се бавила губљењем тежине „The Biggest Loser?“ („Највећи губтник“) такмичари су и даље осећали ефекте недостатка калорија, чак и шест година касније, што им је веома отежавало одржавање тежине.
– Истраживања нам говоре да јо-јо ефекат дијете може негативно да утиче на ваш метаболизам. Није битно коју дијету држите, да ли са мало угљених хидрата, мало масти, кетогена, било шта. Скоро сваки пут видимо повратно повећање тежине – истиче доктор.
Како изгубити тежину – а да се не врати
Да би се губитак тежине заувек одржао, др Грибелер саветује да се фокусирате на следеће четири области.
1. Промена режима исхране
Како можете да створите план здраве, дугорочне исхране коју можете да држите? Научите шта је здраво, а шта није. Нутрициониста или дијететичар могу у томе да вам помогну.
Вежбајте контролу порција, чак и када једете здраву храну. Избегавајте празне калорије, али се почастите с времена на време. Немојте да држите дијете, уместо тога, фокусирајте се на стварање здравих навика за живот.
2. Вежбање
Радите и аеробне вежбе (три до пет пута недељно) и тренинге отпора (два до три пута узастопно сваке недеље). У већини дана гледајте да вежбате најмање 25 до 35 минута. Вежбање најбоље делује код спречавања добијања на тежини, а не за брзо покретање губитка тежине. Морате да схватите да претерано вежбање може бити једнако лоше као и преједање.
– Вежбање може да учини да неки људи буду „супер“ гладни, док друге чини уморним и неактивним, што може да поништи све активност коју су имали – објашњава др Грибелер, али и наглашава кардиоваскуларне предности вежбања, независно од губитка тежине, јер вежбање је увек добро и важно.
3. Стрес
Стрес не само да узрокује да неки људи једу више, већ и подиже нивое хормона кортизола.
– Ако имате више кортизола, на крају добијате виши инсулин и нижи ниво шећера у крви – каже др Грибелер и саветује: – Да бисте се изборили, спустите виљушку и покушајте да медитирате или разговарате са пријатељем од поверења.
4. Спавајте
Недовољно спавања такође подиже нивое кортизола. Такође утиче и на доношење одлука, односно конкретно – на вашу способност да се држите здравих навика.
Седам до девет сати сваке ноћи је магични број који вам је потребан да бисте лакше управљали стресом. Такође помаже вашем телу да ради са вама, а не против вас – када је у питању губитак тежине.
Ako želite zaista zdrav doručak onda izbegavajte ovakve obroke
Преузмите андроид апликацију.