Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто се јавља неконтролисања жудња за слаткишима

Жељу за шећером јако је тешко контролисати. Међутим, превелики унос шећера може допринети стварању низа здравствених проблема.
Фото: Pexels/Karolina Grabowska

Један од начина да се изборите са неконтролисаном жудњом за слаткишима јесте да упознате механизам који производи неодољиву жељу да се поједе нешто слатко.

Стручњаци Мајк Крупан, доктор превентивне медицине, и Мехмет Оза, кардиохирург, открили су зашто се у телу јавља жеља за шећером.

Навике

Како се испоставило, жудња за шећером често је посљедица кондиционирања са временом. Другим речима, то је навика.

Имате стимуланс, понашање и награду. У случају жудње за шећером, стимуланс би могао бити завршетак вечере, понашање је једење слаткиша, а награда је како се осећате – у овом случају добро – каже доктор Крупан.

Хормон за угодан осећај који се ослобађа након уживања у омиљеном десерту зове се допамин, а хормон који регулише ниво шећера у крви зове се иснулин.

Када једемо шећер, инсулин се повећава у примитивним деловима нашег мозга, што је наш пут до награде. То узрокује повећање ослобађања допамина, због чега се осећамо добро и претвара наше понашање конзумирања шећера у навику – казао је он, преноси портал Хаyат.

Како би отклонио навику претераног уживања у слаткишима након јела, доктор Крупан предлаже проналажење здраве замене након вечере како би “репрограмирали ваш мозак”.

То може укључивати ​​телефонски разговор са пријатељем, гледање омиљене емисије или опуштајуће купање. Такође, висококвалитетни слаткиши без вештачких додатака могу бити одлична замена.

Хормони глади

– Други разлог зашто можда жудите за слаткишима могао би бити повезан са грелином, који је хормон глади – каже доктор Оз.

Не једете довољно или не одржавате уравнотежену исхрану могу бити разлог зашто ваше тело можда не ослобађа довољно грелина.

– Једна студија спроведена на мишевима показала је да су мишеви који немају ген за грелин рецептор јели мање слатке посластице након пуног оброка – објаснио је доктор Оз.

Уношење здравих угљених хидрата може помоћи. Како би ваш шећер у крви био уравнотежен, Оз препоручује да једете здраву количину протеина и хране богате влакнима, то ће вам дати гориво које вам је потребно без скокова шећера у крви.

– Здрави угљени хидрати углавном се налазе у поврћу попут шаргарепе, бораније, лука, парадајза и паприке – каже др. Оз.

Ниво хормона

Ако сте се икада запитали зашто бисте се могли осећати као да се након тешког дана морате препустити сладоледу, то може имати везе са вашим нивоом серотонина. Серотонин помаже у регулацији расположења, па је потпуно логично да наше тело жуди за њим када смо анксиозни, под стресом или депресивни.

– Познато је да нижи нивои серотонина у мозгу доводе до жеље за шећером. Дијете богате шећером побољшавају расположење и ублажавају анксиозност. Знамо да је то лакше рећи него учинити, али управљање анксиозношћу и стресом дефинитивно може помоћи у сузбијању те жеље за шећером. – додаје доктор Оз.

-Ниво кортизола расте под стресом и може довести до тога осећате јачу глад, подстичући жељу за шећером – каже Оз.

Како би се управљало нивоом стреса, Оз предлаже вежбање јоге, медитацију, слушање музике или покушај учења других техника опуштања.

Недостатак сна

Ако сте недовољно наспавани врло је вероватно да ће вам се током дана јавити потреба за додатним извором енергије, због чега посежете за нездравом, калоричном храном и слаткишима.

– Недостатак сна повезан је са преједањем, посебно са прекомерном конзумацијом нездраве хране – каже др. Крупан.

Покушајте заспати око осам сати ноћу како бисте имали мању вероватноћу да ћете се прејести слаткишима.

Nemate partnera ili društvo za odmor: Da li biste se usudili da na putovanje krenete sami?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке