Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто се будите ноћу и како то да спречите

Већина људи се пробуди једном или два пута током ноћи. Разлози укључују конзумирање кофеина, физички бол, али и друге проблеме и стања, укључујући и старосно доба.
Фото: Pexels/Cottonbro studio

Ако се често будите, нећете добити довољно квалитетног сна да бисте били освежени и здрави. Важно је да откријете шта вас буди, да бисте могли да решите проблем и одморите се.

Одраслим особама је потребно од 7 до 9 сати сна ноћу. То је подељено на раздобља лаганог сна, дубоког сна и сна са брзим покретима очију (РЕМ фаза), када сањате. Кроз те фазе сви пролазимо неколико пута сваке ноћи.

Већина нашег дубоког сна догађа се почетком ноћи. Што се више иде према јутру, углавном смо у РЕМ и фази лакшег сна, када се лакше и будимо.

Многи здравствени проблеми имају симптоме који се погоршавају ноћу, као што су бол, нарочито код артритиса, затим срчана инсуфицијенција, анемија српастих ћелија или рак. Тешкоће са дисањем узроковане астмом, бронхитисом или другом плућном болешћу, проблеми са варењем, посебно бол и кашаљ због рефлукса киселине у лежећем положају или симптоми синдрома иритабилног црева, могу, такође, бити узроци ноћног буђења.

Жене се често буде ноћу када се нивои хормона мењају због менструационог циклуса или током менопаузе. Налети врућине и ноћно знојење, такође, ометају сан.

Болести мозга и нерава, укључујући Алцхајмерову и Паркинсонову болест, доводе до несанице, буђења и лошег ноћног сна.

Често мокрење, због узимања много течности током дана или због здравствениг стања попут дијабетеса, болести срца, запаљења бешике или увећане простате, може бити узрок ноћног буђења, као и лекови за лечење ових поремећаја. Бета-блокатори, антидепресиви, лекови за АДХД, деконгестиви и медикаменти који садрже стероиде, такође, могу утицати на сан, пише WебМД.

Психолошки узроци

Стрес је један од главних разлога зашто се људи буде ноћу. Анксиозност и стрес чине ваш сан лакшим и спречавају вас да уђете у дубок и РЕМ сан.

Други проблеми менталног здравља, такође, могу да узрокују проблеме са спавањем, укључујући посттрауматски стресни поремећај (ПТСП), биполарни поремећај, депресију и шизофренију.

Неке од ствари које радите преко дана могу да вам ометају и онемогуће добар сан ноћу. Промена распореда спавања, времена када идете у кревет и када се будите, отежава одржавање унутрашњег сата подешеним.

Светло са телефона и компјутера може да пробуди ваш мозак.

Пиће пре спавања може да вам помогне да брзо заспите, али ће вас будити током ноћи, не допуштајући вам да дођете до дубоких или РЕМ фаза сна.

Кофеин је стимуланс којем треба и до 8 сати да нестане из организма, па избегавајте да пијете кафу у поподневним сатима уколико се имате проблем са ноћним буђењем.

Никотин је још један стимуланс који може учинити да спавате мање мирно. Многи пушачи се прерано пробуде, јер тело почне да жуди за цигаретом.

Окружење је битно

Ствари око вас попут светла, кућних љубимаца или температуре могу да отежају спавање док се крећете између фаза сна, пише 24сата.

Ставите тамне завесе на прозоре или носите маску за очи како бисте блокирали светлост. За прикривање звукова користите чепиће за уши, вентилатор или уређај за бели шум. Одржавајте температуру у спаваћој соби нижом, пише WебМД.

Поремећаји спавања:

Апнеја за време спавања

Ако хрчете гласно и често, можда имате опструктивну апнеју. Ткива у устима и грлу затварају вам дисајне ​​путеве, што вам зауставља дисање много пута током ноћи. Мозак вас довољно пробуди да можете поновно да почнете да дишете, а можда се и потпуно пробудите. Један од најефикаснијих третмана је спавање са апаратом за дисање који одржава дисајне ​​путеве отвореним.

Синдром немирних ногу

Овај поремећај узрокује осећај боцкања због којег желите да протегнете или померите ноге. Може бити јаче изражен ноћу.

Ноћни страхови

Епизоде вриштања, ударања или глумљења страха током сна најчешћи су код деце, али могу да их имају и одрасли.

Савети за мирнији сан

Изађите напоље барем 15 минута сваки дан, како бисте подесили свој унутрашњи сат.

Немојте вежбати најмање 5 сати пре спавања.

Држите се распореда – покушајте да идете на спавање и да се будите у исто време сваког дана, немојте дремати поподне.

Окупајте се у топлој купки, слушајте тиху музику или читајте књигу пред спавање.

Не користите електронске уређаје сат времена пре спавања.

Немојте да користите свој кревет ни за шта друго осим за спавање (или секс).

Нека соба буде тиха, тамна и хладна.

Ако се пробудите и не можете да заспите ни након 15 или 20 минута, устаните из кревета и чините нешто умирујуће док поновно не осетите поспаност. Одуприте се пориву да зграбите телефон док покушавате поново да заспите.

Ove tri vrste pića nikada ne bi trebalo piti pre podneva

Преузмите андроид апликацију.