Дружење са припадницима других култура нас обогаћује, али богаташи немају ову привилегију, ако је судити према британском истраживању. Мада су у прилици да путују, богатији људи имају упола мање међународних пријатеља него људи нижег социјалног статуса, установили су истраживачи са Одељења психологије на Универзитету у Кембриџу.
Научници су до овог закључка дошли на основу две студије, локалне и глобалне. Прво су испитали зараде и листе Фејсбук пријатеља 857 Американаца. Испитаници из ниже класе имали су 50% више пријатеља на свим континентима него бољестојећи.
У другој студији, научници су анализирали пријатељства формирана на Фејсбуку од 2011. године. На основу 57 милијарди пријатељстава, истраживачи су закључили да становници сиромашнијих земаља попут Нигерије имају велики број међународних контаката – у просеку 35%. Американци, Британци и Аустралијанци имају мање од трећине странаца на листи својих пријатеља.
Ову појаву психолози објашњавају чињеницом да више новца чини да су људи мање зависни од других, што их тера да остану у свом социјалном кавезу. То, ипак, није добро, јер је за лични напредак неопходна размена идеја и информација што највећи ефекат има кад су у питању људи из других културних подручја, тврде психолози.
Semenke bundeve jačaju muškost: Blagotvorno deluju na lučenje testosterona i čuvaju prostatu
Преузмите андроид апликацију.