Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто ресторани препоручују гостима да не користе парфем

Правила облачења у врхунским ресторанима нису ништа необично, али лондонски ресторан „Суши Канесака“ отишао је корак даље и замолио госте да се уздрже од наношења парфема како не би ометали сензорно искуство других гостију.
Фото: Pexels/Elina Sazonova

Тешки мириси, наводе из управе ресторана, могли би да прикрију „освежавајући“ амбијентални мирис сирћета и саме рибе. Дакле, да ли би ставове ресторана у коме оброк стаје 420 фунти по особи требало применити и у осталим? Да ли ће вас парфем који сте нанели пре одласка на вечеру учинити привлачнијим, али ће вам покварити уживање у храни и пићу?

Чуло мириса је кључно за уживање у храни

– Мирис је најважнији део дегустације – наглашава професор Бари Смит, директор Института за физиологију Универзитета у Лондону.

– Све што нам језик говори је слано, слатко, кисело. Све остало долази из носа – наводи он.

Међутим, Смит додаје да мирис има две компоненте: мирисе који се удишу из околине и оне који излазе из уста кроз нос током издисаја.

– Могу ли мириси из околине да ометају мирисе у вашим устима? Није очигледно да могу – каже професор и додаје да када нешто пробате или гутате, издишете, а ми не можемо да издишемо и удишемо у исто време.

Ипак, истраживања и свакодневно искуство подржавају став да су амбијентални мириси важни за комплетан угођај у ресторану.

– Ти амбијентални мириси сигурно утичу на укус хране и расположење – рекао је професор Чарлс Спенс, психолог са Универзитета у Оксфорду.

– Мало је двосмислено, када нешто помиришете, питање је како ће то ваш мозак повезати. Да ли је то конобар, да ли је ресторан, да ли је то храна? – појашњава он.

Погрешан мирис у погрешном контексту може изазвати непријатну чулну дисонанцу. Смит је описао недавно негативно искуство током ручка на лондонском тргу који је почео да ставља морске алге у сендвиче.

– Мирис трулих морских алги био је тако одвратан – каже професор.

Амбијентални мирис

У последње време, кувари покушавају да промовишу амбијенталне мирисе, а професор Спенс је и овај тренд размотрио са научног гледишта, напомињући да би амбијентални мириси могли „да помогну да се постави контекст за одређено јело и/или да помогну у приповедању које окружује одређено јело“.

– Амбијентални мириси су уведени и у ресторане са циљем да изазову „специфично расположење и/или да изазову носталгију у главама гостију – наводи лист.

Уколико намеравате да се оглушите о ову забрану, Спенс предлаже да би можда било најбоље да се одлучите за парфем који би се уклопио у кулинарски амбијент.

– Зашто не бисте нанели неки гурмански парфем – црни бибер или јагода? То би било прикладније од неког синтетичког или сапунастог, негурманског мириса – додао је он.

Наш мирис, показало је истраживање, такође повећава праг осетљивости на друге мирисе из окружења – што је можда главна поента захтева који је поставио суши ресторан.

Јак мирис слаби наше чуло мириса

Професор Карл Филпот, главни истраживач ринологије и ОРЛ специјалиста на Медицинској школи у Норвичу, истражио је овај проблем пошто је је приметио да парфеми и средства за бријање које наносе испитаници утичу на резултате експеримената у испитивању чула мириса.

У једном експерименту, добровољци су замољени да носе маске за лице натопљене спрејевима за тело неколико минута пре него што ураде тест мириса. После тога учесници су показали много мању способност у распознавању других мириса.

– Нама је било довољно да људима препоручимо да пре тестова не наносе парфем или лосион после бријања – каже проф. Филпот.

Ово ипак показује да би суптилни мириси из околине били теже уочени због парфема.

– Мирис свеже рибе у сушију је веома деликатан и прекрасан, али суптилан, тако да се лако може надјачати – напомиње професор Смит. Јачи парфеми су прихватљиви, додаје, у ресторану који служи наметљиве укусе, као што су индијска или тајландска кухиња.

Одлазак на вечеру без парфема има своју цену, јер пријатан мирис чини особу привлачнијом другима и чини да се осећамо сигурније.

– Гости ће вероватно бити узнемирени ако им не дозволите да ставе било какав парфем – сматра професор Смит.

– Али минимална количина парфема делује разумно – закључује.

Istražili smo najtraženije destinacije za letovanje ove sezone

Преузмите андроид апликацију.