Сваког јутра и вечери темељно спроводите рутину за негу коже лица, али и даље не видите резулате?
Неки препарати за негу коже лица постају врло популарни из простог разлога што заиста дају резултате.
Неко хвали ретинол као најбоље средство против бора, неко ниацинамид као савршено средство за глатку и чисту кожу, неко хијалуронску киселину као заслужну за хидрирано, затегнуто и сјајно лице…
Ипак, то што је нешто популарно и делује код већине не значи да ће имати исти резултат код свакога, па тамо може да се догоди да, иако га упорно мажете, неки производ код вас неће значити много.
Због чега је тако?
1. Можда му је истекао рок трајања
Ако је производ предуго стајао на полици, што је обично између шест и 12 месеци, у зависности од производа и паковања, то га дефинитивно може учинити мање ефикасним – и мање је вероватно да ће дати резултате које тражите.
„Производи за кожу потрошача треба да прођу тестове стабилности и ефикасности“, каже др Брунда Балараман.
„Нажалост, пошто ови тестови нису обавезни, а козметика која се издаје без рецепта није одобрена од стране Управе за храну и лекове (ФДА), заиста нема начина да амерички потрошачи знају колико ће производ трајати“, каже Балараманова.
2. Производе чувате на сунцу или у влажном простору
„Држање производа у купатилу, где температура може да буде веома висока због топлог туша, може променити ефикасност неких састојака“, објашњава њујоршка дерматолошкиња др Дебра Џалиман.
„Екстремне температуре околине могу значајно утицати на стабилност и ефикасност производа“, додаје др Балараман.
То значи да може учинити да састојци у производу реагују међусобно, да ће му се променити мирис, изгледа, па и дејство.
„На пример, производи за заштиту од сунца који су прегрејани у аутомобилима можда више нису ефикасни против ултраљубичастог зрачења или могу изазвати иритацију коже“, каже Балараман.
3. Ваш производ нема довољно активних састојака
„Можда је то прави састојак (за вас, прим. прев), али концентрација је толико ниска да, до тренутка када део достигне циљно подручје на кожи, то није довољно да има ефекат на кожу“, каже др Ципора Шејнхаус, сертификована дерматолошкиња у приватној пракси у Лос Анђелесу.
Пре него што означите неки састојак као неефикасан за вашу кожу, потражите листу његових састојака. Ако активни састојак није у првих пет, вероватно нема довољно високе концентрације да би се видели резултати.
4. Производ је, једноставно, лошег квалитета
Састојци лошег квалитета могу бити узрок тога што он не ради, каже др Шејнхаус. Нису сви производи за негу коже једнаки, а понекад видимо да се то одражава и на цене.
Ова дерматолошкиња тиме мисли на тзв. инфериорне састојке, лоше формулације, нестабилне молекуле или паковање… То су ставке у којима треба проверити квалитет производа. На пример, ако се крема пакује у теглицу која има класичан поклопац може да „пусти“ много кисеоника унутра, узрокујући дестабилизацију активних састојака.
Шта ако ништа од наведеног није случај?
Ако сте елиминисали све потенцијалне проблеме са производом, велике су шансе да је проблем сам састојак. Можда једноставно није за вашу кожу, а у сваком случају је најбоље да посетите дерматолога и посаветујете се с њим.
Četiri idealne biljke za kupatilo: Trend iz osamdesetih se konačno vratio
Преузмите андроид апликацију.