Да ли бисте поверовали да је средином 19. века на месту данашњег Штранда постојао пешчани спруд звани „Полој“ који је годинама служио као појило за животиње?
Много тога се изменило од његовог настанка па до данас, али једно је остало, да је то најомиљенија и најпосећенија плажа у Новом Саду.
Штранд је плажа која се простире на 14 хектара земље на северној обали Дунава, од тога 7 хектара заузима зелена површина, а 7 хектара песак намењен за купаче.
Да ли тај склад између високих топола, травњака, песка и воде, хипнотише и мами суграђане да се током лета изнова враћају на плажу? Врло могуће, јер на овој плажи уз природне лепоте има баш свега.
На тој широкој површини има места за свакога и свако може да пронађе неки свој кутак за одмор.
За оне који ипак воле активан одмор, постоје многобројне манифестације и спортске активности како на плажи, тако на води.
Између осталог, на Штранду се организују „Дунавска регата ТИД“, „Новосадски триатлон“, дневне „EXIT” журке…
С обзиром на то да је Дунав на том месту изразито широк, он ствара идеалне услове за једрење, посебно што се у непосредној близини купалишта налази неколико рукаваца у којима је вода мирна.
Још од свог настанка плажа је препознатљива по нама својственим спортским играма попут пицигена, кечкета и курендола, па ако се прошетате обалом сигурно ћете наићи на групицу младих који играју управо те игре.
О томе колико је ова плажа вољена говори податак да се на њу редовно долазило чамцима и чак фијакерима, а посећивали су је познати и виђенији писци, уметници и политичари.
Ову градску плажу је и сам Милош Црњански редовно посећивао и истицао као највећу знаменитост Новог Сада.
Кажу да у току сезоне на дневном нивоу Штранд посети на десетине хиљада људи, а у току целе купалишне сезоне, кроз капије градске плаже прође преко милион људи.
Плажу обилазе посетиоци свих узраста, посебно они који су одрастали у близини реке, родитељи са децом, млади, а посебну љубав према плажи показују стари „штрандароши“ који препричавају приче како је овај прелепи простор некад изгледао.
Осим дечије „цике“, на плажи одзвањају и звуци урбаног живота младих, што доприноси разноврсности и лепоти овог куплаишта.
Свако бира садржај за себе, неко бира читалачки кутак под дебелим хладом, а неко жели да своје време проведе испод сунцабрана кафића уз освежавајуће пиће.
Ретко који град може да се похвали таквим бисером природе на 5 минута од градске вреве. Многи ће рећи да је то најлепша плажа на Дунаву, али без сумње кад то и јесте!
Тајну Штранда највероватније никада нећемо открити, али зато можемо да му се препустимо и уживамо у свим благодетима које нам нуди.
Када сам ове године одмарала на морској плажи у Египту, започела сам разговор са једном женом из Мађарске. Наравно споразумевале смо се што енглеским, што немачким језиком, а мало и рукама.
Међутим, када је рекла да је та плажа прелепа и за њу употребила термин „штранд“, неконтролисано је избио смешак на мом лицу и наравно, као из топа, морала сам да јој испричам нешто о нашем Штранду.
Такви смо ми Новосађани, свуда са собом носимо наш дух, менталитет, нагласак, па и Штранд.
Festival „Autonomni Festival Žena“ od 6. do 12. juna u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine
Преузмите андроид апликацију.