Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто немају све жене једнако развијен мајчински инстинкт?

Неке су одувек желеле да буду маме, а неке имају ‘погрешне’ хормоне.
Фото: Pixabay/nastya_gepp

Неки га развијају због хормонских промена, а неки као да су рођени са њим. Истраживање објашњава зашто је то тако.

Постоје различита мишљења о томе зашто жене имају мајчински инстинкт. Док једни мисле да је то природан инстинкт за одгајањем и да нам је биолошки дат, други сматрају да жеља за подизањем детета долази кроз искуство.

Постоји мишљење да је друштвени притисак тај који говори женама да треба да имају мајчински инстинкт, због чега се осећају лоше ако то не чине. Али без обзира на мишљења, у трудноћи се дешавају хормонске промене у телу које припремају жену и побуђују природни инстинкт за мајчинством.

Да ли се то увек дешава је сасвим друго питање. Пошто не постоји јединствена дефиниција мајчинског инстинкта, жене верују да ће се повезати са својом бебом одмах након рођења. Они осећају да им је потребан водич који ће објаснити све о мајчинству и да је мајчински инстинкт дат свима, али не и њима. Све док хормони не пролазе кроз тело жене, она неће имати тај мајчински инстинкт.

Фото: Pixabay/nastya_gepp
Окситоцин игра важну улогу

Иако се поставља питање да ли се материнство јавља пре трудноће, оно о чему се не говори је да хормони стварају промене у телу да би се успоставила веза између мајке и бебе након рођења. Према студији из 2007. године, хормон окситоцин ствара жељу код мајки да се повежу са својом бебом. Нивои окситоцина се константно повећавају током трудноће све док не достигну свој врхунац након рођења бебе. Од тог тренутка, окситоцин помаже мајкама да изграде јаке везе са својим бебама и припрема их да желе да их хране и негују. Окситоцински рецептори у мозгу регулишу понашање мајке, тако да можемо рећи да овај хормон изазива „мајчино понашање“.

Мајчин мозак пролази кроз промене

Када жена затрудни, њен мозак пролази кроз промене које ће побудити њен природни инстинкт за мајчинством. Од тренутка када затрудни, сива материја у њеном мозгу постаје више „фокусирана“. Области мозга, које су одговорне за „емпатију, анксиозност и социјалну интеракцију“, постају све активније.

Ове промене, у комбинацији са окситоцином, су матерински инстинкт. Подручје мозга које омогућава слободан проток окситоцина назива се амигдала. Током трудноће и дојења, окситоцин се брзо креће кроз амигдалу што помаже јачању везе и природних инстинката између мајке и бебе. Још се не зна да ли се мајчин мозак после порођаја враћа у стање пре трудноће. У супротном, неке жене могу бити склоније „природним“ мајчинским инстинктима од других.

Kako da kupovina sa decom ne bude noćna mora?

Преузмите андроид апликацију.