Одређена доза страха од промене је нормална јер је природно укорењена у нашим мозговима. Међутим, прекомерни страх и анксиозност могу указивати на дубљи проблем.
Страх од промене или метатезифобија је фобија због које људи избегавају промену околности услед интензивног страха од непознатог. Често је повезана са страхом од селидбе, познатим као тропофобија.
Зашто имамо страх од промене?
Страх од промене може отежати остварење циљева или доношење важних одлука у животу. Одређена доза страха од промене је нормална јер је природно укорењена у нашим мозговима. Међутим, прекомерни страх и анксиозност могу указивати на дубљи проблем.
Људи су природно склони страху од промена из више разлога, али тај страх може бити интензивнији када промена није под њиховом контролом. Клинички психолог др Carla Mery Menley, објашњавајући зашто су промене понекад толико застрашујуће, каже:
– Када сами иницирамо промену, попут пресељења или промене посла, осећамо већу контролу над исходом. Када промену изазову спољне силе, попут пословних околности које не контролишемо, пандемије или неке несреће, осећамо се немоћно и плашимо се чак и прилагођавања. Код метатезифобије, ово осећање немоћи изазива снажан отпор и одбијање промене искључиво због неизвесности и страха од непознатог.
Страх од промене и еволутивни корени
Страх од промена има еволутивне корене и потиче из давних времена. Наши мозгови су природно програмирани да преферирају рутину и доследност, објашњава др Менлеy, а наши преци су знали да промене често доводе до несигурности. На пример, морали су да се селе у потрази за храном, водом и склоништем. Останак у сигурном окружењу из страха могао је довести до глади или смрти.
Данас, са менталног аспекта, наш ум најбоље функционише када имамо јасну структуру потеза, одлука и рутину. Када можемо да предвидимо и контролишемо највише дешавања, осећамо мање стреса и анксиозности, јер знамо шта да очекујемо. Неизвесност производи супротно – појачани стрес и тескобу. Развијање осећаја реалности о томе шта нас чека а о чему одлучујемо, може помоћи у ублажавању страха од промена.
Како препознати страх од промене?
Иако је страх од непознатог уобичајен, фобија од промена може узроковати интензивне физичке, емотивне и менталне симптоме који ремете свакодневни живот. Знаци страха од промена укључују:
-осећај заробљености или незадовољства ситуацијом, али уз избегавање позитивних промена
-останак у лошој или токсичној вези, иако желите да је напустите
-одбијање тражења бољег посла, упркос незадовољству тренутним
-интензивну анксиозност због будућности
-неспособност да прихватимо промене, било да су под нашом контролом или не
-страх од напуштања рутине због неизвесности
-избегавање позива на догађаје или окупљања
-физичке симптоме попут мучнине, убрзаног рада срца, знојења или дрхтања при помисли на промену.
Овај страх може бити повезан и са страхом од неуспеха, успеха, губитка, сумње у себе или повређивања других.
Када страх од промена постаје деструктиван
Постоје две врсте страха: конструктивни, који нас упозорава на стварне претње и помаже нам да се заштитимо и деструктивни, који сигнализира непостојеће претње, стварајући лажан осећај опасности. Ако се деструктивни страх од промена не контролише, може изазвати:
-депресију
-анксиозност
-изолацију
-избегавање других људи и обавеза
-стрес
-поремећаје употребе супстанци
-остајање у токсичним везама или окружењу
-суицидалне мисли.
Како се носити са страхом од промена
Ако је ваш страх од промена присутан у блажој форми, следеће методе могу вам помоћи:
-вођење дневника: записивањем мисли можете дубље разумети своје страхове
-медитација: саморефлексија кроз медитацију може вам помоћи да боље разумете своје жеље и потребе
-арт-терапија: приказивање жељених циљева кроз слике и речи може подстаћи позитивне промене
-разговор с пријатељима и породицом: дељење страхова може смањити осећај усамљености
-постављање циљева: почните с малим корацима како бисте створили осећај контроле и самопоуздања
-промена животног ритма са циљем престанка избегавања промене: не дозволите да страх од промена диктира ваш живот и доведе до штетних последица.
Ако страх од промена изазива прекомерну анксиозност, избегавање важних обавеза, промене у апетиту или сну, губитак интересовања за активности,
потребно је обратити се стручњаку. Терапија или лекови могу помоћи у превазилажењу овог страха. Тражење помоћи није знак слабости: то је први корак ка животу у којем прихватате промене, растете и напредујете кроз њих.
Преузмите андроид апликацију.