Нездрава храна је често дизајнирана да буде примамљива кроз комбинацију фактора, укључујући њихов укус, изглед и маркетинг.
Нездрава храна је термин који се користи за описивање хране која садржи много калорија, нездравих масти, шећера и веома мало хранљивих материја. Ова храна се често обрађује, пакује и продаје на начин који је чини згодном, укусном и привлачном.
Неки примери нездраве хране су бургери, помфрит, чипс, грицкалице, слаткиши, заслађена пића, пецива, прерађено месо…
Конзумирање превеликих количина нездраве хране може допринети низу здравствених проблема, укључујући гојазност, дијабетес типа 2, болести срца и друге хроничне болести.
Важно је да ограничите унос нездраве хране и да се одлучите за уравнотежену и разноврсну исхрану која укључује пуно воћа, поврћа, интегралних житарица и немасних протеина како бисте подржали оптимално здравље.
Изглед
Нездрава храна је често дизајнирана да буде примамљива кроз комбинацију фактора, укључујући њихов укус, изглед и маркетинг.
Ево неколико разлога зашто нездрава храна може бити тако примамљива:
Висок садржај масти, шећера и соли
Нездрава храна често садржи много масти, шећера и соли, што може стимулисати центре задовољства у нашем мозгу и натерати нас да жудимо за више.
Појачивачи укуса
Нездрава храна је често направљена тако да има јак „профил“ појачивача укуса, као што је мононатријум глутамат и други адитиви који могу учинити њихов укус привлачнијим.
Текстура
Текстура нездраве хране, попут хрскавог чипса или кремастог сладоледа, може бити пријатна и примамљива за јело, али и за око.
Доступност
Нездрава храна је често згодна за понети и лако је доступна, што је чини лаком за конзумирање у покрету.
Маркетинг
Ова храна често се рекламира на начин да изгледа забавно, узбудљиво и пожељно, са јарким бојама, привлачним слоганима и препорукама славних.
Како јој одолети?
Одупирање нездравој храни може да буде изазов, посебно када је лако доступна и често рекламирана на начин да изгледа забавно и привлачно.
Међутим, уз неке стратегије и пажљивост, могуће је одупрети се искушењу нездраве хране.
Ево неколико савета који ће вам помоћи да се одупрете нездравој храни:
Планирајте унапред
Ако знате да ће вас нездрава храна довести у искушење, планирајте унапред тако што ћете са собом понети здраве грицкалице или оброке. На овај начин ћете имати здраву опцију за којом ћете посегнути када огладните.
Једите полако и пажљиво
Обратите пажњу на знаке глади и ситости и једите полако, уживајући у сваком залогају. Ово вам може помоћи да се осећате задовољније са мање хране и може смањити жељу за нездравом храном.
Држите здраве опције при руци
Нека вам здраве грицкалице и оброци буду доступни код куће и на послу, тако да је мање вероватно да ћете посегнути за нездравом храном када вас нападне глад.
Избегавајте окидаче
Идентификујте шта изазива вашу жељу за нездравом храном – било да је у питању стрес, досада или одређено доба дана, па пронађите здраве алтернативе за решавање ових окидача.
Потражите подршку
Затражите помоћ пријатеља или чланова породице који деле ваше циљеве здраве исхране или потражите подршку од здравственог радника или нутриционисте који ће вам помоћи да останете на правом путу.
Zamija nekome donosi sreću, ali evo ko ne bi smeo ovu biljku da drži u domu
Преузмите андроид апликацију.