Аутомати за кафу данас се налазе свуда око нас – у канцеларијама, болницама, јавним установама… Притом, мислимо на специјалне тзв. вендинг машине, које вам нуде инстант решење, односно много опција кафе – од филтер до латеа, капућина са чоколадом итд. Милиони људи на овај начин „утапају“ своју потребу за кофеином, јер су аутомати лако доступни, једноставни за употребу, а сама пића су јефтина у поређењу са понудом из кафића. Али, наравно, квалитет није баш задовољавајући.
Додуше, како технологија напредује, тако се осмишљавају и иновативнији аутомати за кафу – старији модели су махом користили инстант кафу или концентровану течну кафу и топлу или кипућу воду, а могли су се додати павлака и шећер.
Неки модерни апарати/аутомати припремају различите кафене напитке, као што су мока и лате, и користе млевену кафу или, чак, свеже млевена зрна, јер у самој машини постоји млин. Сами апарати за кафу где се користи чиста кафа и класично млеко – представљају адекватнију опцију, али када је реч о аутоматима, ту је ситуација увек мање-више иста.
Такве машине користе млеко у праху које може бити спорно због свог састава, посебно за неке групе људи.
Посебно обратите пажњу ако водите рачуна о шећеру у исхрани, јер чак и ако одаберете опцију „кафа без шећера“, односно „одузмете“ шећер на скали за бирање – то не значи да је кафа без шећера. Вероватно сте и сами приметили да, иако одаберете кафу без шећера, она има слаткаст укус. Проверили смо састав млека у праху, које се углавном користи у вендинг машинама за топле напитке, а ово је списак састојака – сурутка у праху, глукозни сируп, обрано млеко у праху, нехидрогенизоване кокосове масти, шеwћер, лактоза, средство против згрушавања Е551, стабилизатор Е340ии, емулгатор Е471.
Сурутка у праху важи за здраву и хранљиву намирницу, која настаје као нуспроизвод производње сира, али се то исто не може рећи за глукозни сируп. У питању је течни заслађивач, најчешће коришћен у производњи комерцијалне хране, чија је улога да поспеши укус. Има доста калорија и шећера и није добро користити га свакодневно, кажу стручњаци са хеалтхлине.цом. Од спорних састојака ту је свакако и шећер, чија тачна доза није позната, али може наштетити људима којима је конзумирање шећера строго забрањено.
Емулгатор Е551 или силицијум-диоксид је посебна кристална материја, која нема нијансе боја, а има релативно висок степен чврстоће и тврдоће. Њиме се најчешће „обогаћују“ шећер, кајмак, со, пшенично брашно, зачини, чипс и друге грицкалице, алкохолна пића, кондиторски производи.
Према званичним тврдњама, сигуран је за употребу (у одређеним дозама), али имајте на уму да је, ипак, адитив. Осим њега, млеко за прах за кафене напитке из аутомата садржи и стабилизатор Е340ии, односно емулгатор Е471.
Преузмите андроид апликацију.