Можда би се на прву помислило да моторичке способности код детета нису повезане са развојом интелигенције, али то није случај.
За развој говора, интелигенције итекако је од пресудног значаја моторика детета још од најмлађег узраста.
Да су моторика и говор повезани потврђује и чињеница да када не можемо да нађемо праву реч обично почињемо да гестикулишемо рукама.
Показало се да ниво развијености дечјег говора директно зависи од степена формираности финих покрета прстију руку. Стручњаци који су проучавали ову везу верују да се формирање важних говорних зона у мозгу остварује под утицајем нервних импулса прстију руку. Тако да, уколико су бебини прстићи активнији, то ће се фовор, емоције и ителект боље развијати код детета.
Зато, како би подстакли своје дете још у најранијој фази почните са вежбицама и говорно ритмичким играма. Ритмичке и музичке стимулације ће помоћи детету да развије говор, али исто тако развијаће се слух, оријентација у простору, ритам. Кроз овакве вежбе, дете ће вежбати контролу читавог тела. благим миловањем бебиних прстића.
Утицај фине моторике на развој мозга био је познат још у старој Кини а стари кинези су још тада тврдили да игре прстијма помажу усклађивању духа и тела. Чувена је и источњачка изрека да се интелигенција човека може са лакоћом препознати по спретности руку.
Фине моторичке способности су изразито битне за рано учење. Бојање, сечење, игра пластелином и цртање треба да заузму између 30-60% дневних активности. Фина моторичка способном добар је показатељ школске спремности детета.
Како можете подстаћи интелигенцију код деце?
Деца до три месеца
У овој фази милујте своју бебу, купите јој разнобојне играчке које ће дете моћи да види. Музика је свакако пожељна, али исто тако пустите вашу бебу да се игра са водом док је купате.
Од трећег до шестог месеца
Вазну улогу у овом периоду имају играчке које се крећу, како би беба могла да их прати погледом. Такође, пожељно је да бебине играчке сакривате како би их она тражила.
Боравак напољу и разговор са вашом бебом су такође значајни. Иако, вам беба засигурно неће ништа рећи, разговор са њом је веома битан.
Од шестог месеца до прве године
Пузање и упознавање простора око себе су пожељни у овом периоду. Ово је право време за увођење што разноврсније хране.
Од прве године до 18 месеци
Пустите дете да комуницира са околином и трудите се да буде што више физички активно, са што већим бројем различитих игара.
Од 18 месеци до треће године
Са две године дете је већ способно да усваја правила игре. Играње словима и бројевима је такође пожељно, како би се навикло на другачије облике.
Од треће до шесте године
Учење станог језика и свирање неког инструмента су пожељни у овим годинама.
Da li ste srećni sa svojim partnerom? Ovo su stvari koje srećni parovi nikada ne rade!
Преузмите андроид апликацију.