Грицкање ноктију је ужасна навика које се тешко отарасити, која датира хиљадама година уназад.
Не постоје тачне бројке које показују колико се људи бори са овом зависношћу која се званично зове онихофагија, али мала истраживања показују да око 20 одсто одраслих редовно грицка ноктe. Свако у одређеној мери гризе нокте.
Када је реч о људима који себи наносе физичку повреду, онда то третирамо као нешто друго од нормалног свакодневног понашања. То се свакако односи на мањи број људи, али је и даље, изненађујуће чест проблем.
Иако је прекомерно гризење ноктију распрострањена појава, психолози су то почели да проучавају тек у последњих неколико деценија. У ствари, они још увек покушавају да схвате основно питање које себи постављају многи људи са онихофагијом:
С обзиром на то да рационални део нашег мозга жели да стане, зашто настављамо да гриземо нокте?
Тренутна хипотеза тврди да гризење ноктију помаже у равнотежи наших емоција. Када нам је досадно, пружа стимулацију, када смо под стресом или фрустрирани, делује умирујуће.
Многи људи имају потребу да грицкају када су стимулисани, односно када им је досадно или престимулисани, на пример када су под стресом или узбуђени. Када су стимулисани, понашање их стимулише, а када су превише стимулисани, то им заправо помаже да се смире.
Као и никотин, идеја је да гризење ноктију може имати двофазни ефекат: може стимулисати под одређеним условима и опустити у другим.
Ово још није доказано, али некоме ко је провео доста времена грицкајући нокте ово објашњење звучи прилично тачно. Ако неколико пута посегнете за ноктима у некој од горе наведених ситуација, то вам постаје навика. И сви који се боре са тим знају колико је тешко да се отарасимо.
Како се ослободити ових навика?
- Створите заменску навику
- Поставите знакове и подсетнике да бисте били свесни шта радите
- Идентификујте окидаче
- Такође можете пробати провидни лак страшног укуса
- Не одустај
Преузмите андроид апликацију.