Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто цеђену наранџу не треба пити ујутру

Често на малим екранима можемо видети сцене савршеног доручка, чији је неизоставни део чаша цеђене поморанџе. Ипак, да ли је она та којом треба да започнемо дан?
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Током одрастања много пута смо имали прилику да чујемо колико је витамин Ц важан за наш организам. Ипак, јутро није најбоље време за уношење овог витамина у људски организам.

Када попијете сок од наранџе или било који други сок, шећер из њега подиже ниво серотонина (хормона среће), што вас чини срећним на кратко. Ипак, због дејства инсулина који се активира приликом уноса сока, убрзо ће доћи до пада шећера и енергије. То је и разлог зашто уношење воћног сока ујутро није баш најбољи избор.

Прво што унесете у организам ујутро утиче директно на ваше неуротрансмитере и на то како ће ваш мозак функционисати. Стога, веома је важно да уз јутрарњи оброк уносите житарице и орашасте плодове, а као пиће – искључиво воду.

Док се шећер у 100% воћним соковима јавља природно – не додаје се, као што је сличај са индустријским соковима, начин на који тело прерађује и реагује на овај шећер је у суштини исти, говори истраживање JAMA Netvork Open.

Научници су закључили да иако воћни сокови можда нису толико штетни као зашећерени сокови, али они сигурно нису толико здрави – сок од наранџе садржи калорије од којих су скоро све из шећера.

Без икаквих хранљивих састојака који засићују и успоравају варење попут влакана, здравих масти или протеина, сок од наранџе може да изазове скок и пад шећера у крви, што може довести до повећања телесне тежине на исти начин на који то чине газирана пића, према студији ЈАМА.

Inženjer objasnio: Vožnja automobila sa spuštenim prozorima može predstavljati dodatni trošak – Obratite pažnju

Преузмите андроид апликацију.