На подручју Војводине засади јабука се, у зависности од локалитета и сортимента, налазе у различитим фазама цветања, од пуног цветања до прецветавања.
У протеклих неколико дана, у више наврата, на подручју војводине су регистроване падавине.
Увидом у податке о дужини трајања влажење листа и температурама ваздуха са аутоматских метеоролошких станица које су смештене у воћњацима, констатовано је да су се стекли услови за остварење инфекције проузроковачем чађаве пегавости лишћа и краставости плодова јабуке.
Период примарних зараза овим патогеном је у току, у опалом лишћу из претходне године се региструје велик број аскоспора овог патогена које врше примарне инфекције.
Тренутне фазе развоја јабука су изузетно осетљиве и сада је веома важно заштити цветове и младу лисну масу од наведеног патогена.
Уколико дође до примарних инфекција у раним фазама развоја цветова, они се суше и опадају, заражени листови не могу да обављају функцију фотосинтезе што се све негативно одражава на принос.
У најави су и нове падавине које опет могу угрозити производњу јабука у смислу зараза овим патогеном.
Препорука са циљем заштите јабуке од проузроковача чађаве пегавости лишћа и краставости плодова јабуке, препоручује се примена комбинације контактних и системичних фунгицида:
Препарат |
Активна материја |
Концетрација |
MANKOGAL 80, DITHANE M 45, MANKOGAL EKSTRA, PREVENT 80 WP, MANFIL 80 WP, NOTA 75 WG, MANKOSAV 75 WG, PENNCOZEB WG, TITULAR 75 WDG, CANDEZA
+ SCORE 250 EC; AMBASADOR; SEKVENCA; DIFFERENT 250 E |
MANKOZEB
DIFENOKONAZOL |
0,25%
0,03% |
Прегледима засада јабуке регистровано је присуство симптома пепелнице јабуке.
Наведена комбинација фунгицида деловаће и на сузбијање тог патогена.
Приликом примене пестицида обавезно се треба придржавати упутства за употребу и предузети све мере у циљу заштите опрашивача.
Примена инсектицида у фази цветања воћа је законом забрањена!
Преузмите андроид апликацију.