Почетна > Бизнис
Бизнис

Зараде службеника од 36.718 до 146.085 динара

Висина плате битан је мотив па они који раде код државе, као највећег послодавца, или би тек да конкуришу, могу на блогу Службе за управљање кадровима да виде колике су зараде, односно колики су распони плата.
Фото: Unsplash/huntersrace

И не само то већ и да добију информације шта им чини основну зараду, а шта додатке на њу. Ако неко конкурише за посао у различитим службама могуће је да почетна плата није иста зато што се основице разликују.

Распон зарада државних службеника у Србији на извршилачким радним местима у 2023. у највећем броју државних органа креће се од 36.718 до 146.085 динара, објављено је на том блогу. Како је наведено, постоји укупно осам платних разреда, а најнижа примања имају они са звањем „млађи референт” којима се месечно исплаћује од 36.718 до 51.667 динара.

Највиша примања имају „виши саветници” и њихове зараде су од 103.860 до 146.085 динара месечно. Примања „самосталних саветника” износе од 82.878 до 116.711 динара, док они са звањем „саветник” добијају од 66.355 до 93.369 динара, а „млађи саветници” од 53.241 до 74.747 динара.

Месечна примања државних службеника са звањем „сарадник” крећу се од 49.832 до 70.026 динара, док „млађи сарадници” примају од 43.275 до 60.847 динара месечно, а „референти” од 40.652 до 57.175 динара.

Плата у државним органима састоји се од основне зараде и од додатака на њу. Основна плата припада државном службенику који ради пуно радно време и она се израчунава тако што се коефицијент помножи са основицом за обрачун и исплату зарада, док су додаци на плату за време проведено у радном односу (минули рад), за рад ноћу, за рад на дан празника који није радни дан, за додатно оптерећење на раду, као и за прековремени рад и за приправност.

Коефицијенти за зараде прописани су Законом о платама државних службеника и намештеника, а основица се утврђује за сваку буџетску годину Законом о буџету Србије.

Основица је иста за све државне органе, изузев за Пореску управу, Управу царина, Министарство унутрашњих послова, Министарство одбране, заводе за извршење кривичних санкција, судове, тужилаштва, Високи савет судства, Високи савет тужилаштва, Државно правобранилаштво и за Уставни суд, у којима је основица нешто већа.

Поред зараде, државни службеници имају и право на накнаду плате док користе годишњи одмор и плаћено одсуство, као и у случају болести или повреде и то у висини од 100 одсто основне плате уколико је у питању професионална болест или повреда на раду.

Они имају право на накнаду зараде и док су нераспоређени, привремено удаљени са рада, током породиљског одсуства или одсуства са рада због неге детета или друге особе.

Државни службеници имају и право на накнаду трошкова и то за трошкове превоза за долазак и одлазак с рада, трошкове службеног путовања у земљи и у иностранству, трошкове селидбе у иностранство, трошкове рада и боравка на терену, трошкове који су изазвани привременим или трајним премештајем у друго место рада. Такође, државни службеници имају право и на отпремнину.

U Srbiji radno aktivnih 2,80 miliona, neaktivnih 3,82 miliona stanovnika

Преузмите андроид апликацију.