Почетна > Србија
Србија

Зарацин: Приштина да покаже флексибилност око таблица

Специјални изасланик немачке владе за Западни Балкан Мануел Зарацин оценио је да је позиција владе у Приштини у вези са заменом регистарских таблица „исправна“, али је позвао да покаже више флексибилности по том питању.
Фото: Танјуг/Слободан Миљевић

Он је позицију Приштине о пререгистрацији назвао „принципијелном“, али је указао на то да „понекад добијете више ако сте флексибилни“.

Зарацин у интервјуу за BBC наводи да ситуацију око таблица схвата веома озбиљно и додаје да „решење треба тражити држећи се принципа, али признати и да питање није веће од принципа“.

Тврди да „Србија дуго није нудила никаква решења за ово питање“ и да види простор за компромис и са стране Београда.

„Онај ко сада понуди решење, биће на крају снажнији. Коначно, Србија увек може да понуди решење да умири паралелне структуре, ако то жели“, сматра Зарацин.

На питање да ли ће 21. новембар, када је Влада Косова најавила да ће почети да наплаћује казне од 150 евра за све који нису заменили таблице, бити пун напетости Зарацин каже да о томе треба разговарати са специјалним изаслаником Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком.

„О томе морате разговарати са Мирославом Лајчаком. Знам да је он веома посвећен тој теми, а ми подржавамо оно што он ради“, каже немачки дипломата.

Коментаришући изјаву премијерке Србје Ане Брнабић да се управо Лајчак и високи представник ЕУ Жозеп Борељ „залажу за неутралне таблице, али кажу да ништа не могу да учине“, Зарацин је негирао да постоји нејединство у тиму преговарача.

„Постоји само један преговарач, Мирослав Лајчак и шта год он предложи Немачка ће подржати. Ја радим оно што он жели и што нареди, а немам проблем да будем у кухињи коју води Мирослав Лајчак и помажем у сецкању лука, јер тако би ЕУ требало да функционише: да земље чланице подржавају рад Уније“, навео је Зарацин, уз напомену да „нису добра јела која спрема неколико кувара“.

Говорећи о француско-немачкој иницијативи за решавање косовског питања, истиче да је важно да ће оно што из ње проистекне бити од помоћи.

На питање зашто је процес обавијен велом тајности, каже да се из такве стратегије очекује бољи резултат.

„Распоред и рокови зависе од политичке воље. Мислим да сви треба да буду свесни и да, ако се сувише чека са политичком вољом, на крају можемо доћи у ситуацију да је све прекасно“, наводи Зарацин.

Објашњава да је то што је за овај ниво дијалога Берлин одредио још једног представника, саветника канцелара Олафа Шолца за спољну политику Јенса Плетнера показује колико је Западни Балкан важан за немачку владу.

Kina će kupiti 140 putničkih aviona od Erbasa

Преузмите андроид апликацију.