У готово сваком хотелу или ресторану у Србији траже се радници. Откако је почела пандемија па све до сада хотеле у земљи напустило је око 5.000 запослених, а заједно са ресторанима недостаје им око 15.000 радника.
Послодавци највише траже куваре, конобаре, рецепционере, собарице. Већина хотелијерских радника отиснула се у иностранство, јер им се, како оцењују упућени, не исплати да раде за око 500 евра месечно. Мада, онима са искуством и вештинама се и те како исплати да остану у земљи јер, ако су тражени, добиће и знатно веће плате.
Ипак, статистика је неумољива и показује да је око 50 одсто радника из хотелске индустрије отишло у друге делатности, а половина ради у иностранству. То потврђује и Георги Генов, директор Пословног удружења хотелијера и ресторатера Србије (Хорес).
Наглашава да је овај сектор у 2020. години са 19.000 запослених у хотелској индустрији у око 360 хотела спао на око 13.500 радника.
„Дакле, 5.000 људи мање ради у хотелској индустрији, што представља проблем. Они одрађују посао, али ту је велики умор код запослених и не може да се пружи квалитет када је реч о хотелима“ наводи Генов, преноси Танјуг.
Напомиње да је потребно да се укључе сви, па и држава, како би се ова криза превазишла и овај сектор у том смислу вратио у нормалу.
„Морамо да размишљамо да су у Хрватској, на пример, веће плате, да је сектор запостављен годинама уназад, а држава може да помогне са смањењем доприноса када је о угоститељским радним местима реч. Послодавци могу да помогну да се одрекну дела профита, марже. А са треће стране, и сами запослени морали би да виде на који начин могу да остану овде, а не да иду у иностранство“ сматра Генов. Велики изазов представља и образовање, додаје он, као и како створити нове кадрове.
Истина је да се све мање академаца интересује за студије из области хотелијерства и све мањи број студената уписује се у туристичке школе, а из године у годину се догађа да има буџетских места која чак нису попуњена, што раније није био случај.
Преузмите андроид апликацију.