Почетна > Србија
Србија

Занимљивости у вези Васкрса – гарантујемо да већину ових ствари нисте знали!

Данас прослављамо најрадоснији хришћански празник – Васкрс! Православни хришћани се међусобно поздрављају и отпоздрављају реченицама: “Христос Воскресе“ и “Ваистину Воскресе“, а сви се колективно труде да, барем данас, буду простодушни, весели и да опраштају.
Фото: Градске инфо

За Васкрс се везују разни обичаји. Колико је обичаја, толико је и њихових тумачења. Међутим, иако смо се још од пелена научили прослављању овог величанственог празника, постоје многе ствари о Васкрсу за које смо сигурни да их нисте знали.


Зашто се за доручак једе баш шунка?

Неки би рекли “шунка се не једе – шунка се воле“, али да, готово је неписано правило да нам на данашњи дан први оброк буде шунка. Шунка се једе због датума на који прослављамо овај празник, јер је некада давно већина домаћинстава сушила своје шунке током зимских месеци, а оне су управо око Васкрса биле спремне за конзумацију.

Гардероба коју носимо на Васкрс треба да буде?

Једно од веома старих веровања јесте то да ћете, уколико за Васкрс обучете нову гардеробу, целе године имати пуно среће! Ипак, ово веровање се више поштује на Западу, док се код нас нова гардероба радије облачи деци на празник Врбица.

Одакле идеја о васкршњем зецу?

Васкршњи зец који је деци делио слаткише и јаја потиче из 16. века, из средњовековне Немачке. Касније је је идеја о зецу прешла о идеју о чоколадном зецу, а истраживања показују да 76% људи чоколадном зецу прво поједе уши.

Какве везе переце имају са Васкрсом?

Сада готово никакве, али да ли сте знали да је овај сланиш раније довођен у везу са данашњим празником јер физички подсећа на руке које су скрштене у молитви.

Зашто размењујемо јаја?

Размењивање јаја је, поред Васкршњих обичаја, везано и за пролећне обичаје старије од самог Васкрса. У питању је обичај због кога су људи драгим људима поклањали јаја као симбол препорода.

Осликавање васкршњих јаја има посебан назив?

Да! Уметност осликавања јаја потиче из Украјине и назива се “писанка“.

Када је и где настало прво чоколадно васкршње јаје?

Оно је настало 1873. године у Британији. Направљено је од стране бристолске компаније ’’Fry’s’’.


Постоји још много занимљивости везаних за овај празник које можете пронаћи на интернету, међутим, већина њих односи се на америчку верзију прослављања Васкрса.

Ми, ипак, Васкрс највише волимо да прослављамо на традиционалнији начин, размишљајући о очувању наше религије и вере, те фокусирани на срж празника – поправљање себе.

Ипак, то не значи да ћемо одбити када нас неко понуди чоколадним зецом или јајетом, јер, није Васкрс за џабе, од стране више истраживачких агенција, проглашен за празник у Србији за који се поједе највише чоколаде!

Da li ste znali da je Novi Sad nekada imao stub srama?

Преузмите андроид апликацију.