Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Занимљиве чињенице о псима које зна мали број људи: Ово је најређа врста

Пси су заиста јединствена створења, која су већ хиљадама година верни пратиоци људи.
Фото: Pexels/Nanacy Guth

Занимљвости о псима:

Псеће обрве су еволуирале како би им пружиле изражајнији поглед

Сви смо упознати са феноменом псећег погледа који може да отопи и најтврђе срце. Међутим, према тврдњама стручњака пси су током година припитомљавања развили посебне мишиће на лицу који су им омогућили да обрве гурају ка унутра и на горе како би боље комуницирали са људима.

Пси немају функционалне кључне кости

У случају људи, кључне кости су задужене за повезивање рамена са торзом, што није исто и са псима. Код њих лопатице се повезују са остатком тела само мишићима и ткивом. Псеће „кључне кости“ су направљене од хрскавице и не померају се са остатком скелета.

Сви пси имају пупак, али га је често тешко пронаћи

Можда никад нисте видели, ни напипали под прстима псећи пупак, али као и већина сисара и ваш љубимац има „доказ“ да је своје постојање започео у мајчиној утроби. За разлику од људских беба којима лекар направи чворић од пупчане врпце којом су биле везане за мајку, код паса женка која је добила младе зубима пресече ту врпцу и кроз пар дана вишак отпадне остављајући овалан ожиљак на стомаку.

Најстарији пас на свету живео је 29 година и 5 месеци

Аустралијски сточарски пас, по имену Блуи, држи званични Гинисов рекорд за најстаријег пса на свету. Он је усвојен као штене 1901 године и више од 29 године радио је раме уз раме са својим власницима чувајући стоку и овце.

Пси могу да добију опекотине од Сунца

Скоро све врсте паса могу задобити опекотине од Сунца. Међутим, они се кратком и светлом длаком, као и бледом бојом коже су томе најподложнији. Најбољи начин заштите пса од опекотина које може изазвати Сунце је његово склањање у хладовину током најврелијих периода дана.

Чинук је једна од најређих врста паса на свету

Првобитно ова раса је била узгајана у Њу Хемпширу почетком 20. века. Тренутно на свету има свега 125 јединки ове врсте. Годишње се роди само око 150 штенаца чинук расе, што доприноси томе да остају врло ретка пасмина.

Преузмите андроид апликацију.