Почетна > Бизнис
Бизнис

Занатлије и квалификовани радници ускоро ће имати примања као у ИТ сектору

Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић изјавио је да је тешко рећи колико радника недостаје у Србији, али је навео да плате квалификованих радника и занатлија у земљи расту, због чега ће убрзо достићи ниво примања у ИТ индустрији.
Фото: Unsplash/Unsplash+

„Не повећавају се довољно плате запослених у администрацији, али квалификовани радници су у прилици да зараде више од неких руководилаца у њиховим предузећима. Плате квалификованих радника и занатлија су значајно веће, још мало ће стићи оне који раде у ИТ сектору”, рекао је Атанацковић гостујући на ТВ Танјуг, где је причао о новом Закону о запошљавању странаца, изменама Закона о здравственом осигурању, боловањима и радницима који га због сезонских радова узимају.

На питање колико Србији недостаје радника каже да је то тешко рећи, али да су годинама уназад сви свесни да многи квалификовани радници који су потребни нашој привреди одлазе на Запад.

Још један проблем је тај, како наводи, што се не школује довољно тих профила.

Проблем се, како је додао, лечи доласком радника из других земаља којима одговара ниво плата у Србији.

У највећем проблему је грађевинарство које има и највећи развој, рекао је он и додао да током сезоне постоји проблем са радницима у туризму и угоститељству.

Према његовим речима, Закон о запошљавању странаца је ту да странци, ако себе нађу у Србији и почну да живе овде, добију статус грађана Србије, а не да буду гастарбајтери.

„Шта вам конкретно доноси Закон о запошљавању странаца – прво се проверава да ли постоји довољно домаће радне снаге. Ако нема, радници који се пријављују сада имају другачији третман. Раније је било да их послодавац зове, ако није задовољан са њим, радник губи право боравка у Србији. Захваљујући новом Закону, радник док му виза траје може да промени послодавца и да уђе на тржиште рада као домаћи радник”, рекао је Атанацковић.

На питање колико је Србија пожељна дестинација за раднике, каже да се повећава број радних виза издатих странцима.

„Немамо искуство са Африком, доста их долази из Кине, Турске и Индије”, прецизирао је Атанацковић и додао да је закон који је донет копија немачког закона о запошљавању.

Borba za svakog kupca električnog automobila

Преузмите андроид апликацију.