У Новим Карловцима, месту у близини Инђије, живи Саша Тркуља, занатлија који се бави израдом ножева, секира и разних оштрица. Први утисак је да је он по занимању ковач, на други поглед би рекли да је оштрач, а када видите да Саша такође и гравира своје радове, онда схватите да је једноставно мајстор, који је изучио неколико различитих заната до перфекције.
Саша Трлкуља је завршио школу за столара и као сваки занатлија, гледао је да своје знање преточи у посао од којег ће да живи. Почео је 2002. године са резбарењем дрва моторном тестером, делатности познатијом као „speed carving“, да би се 2011. окушао у изради ножева и врло брзо схватио да је управо то његов позив.
Ниједан почетак није лак, поготово када је у питању самостални бизнис, али Саша сада 12 година касније може да каже да му се ова „опклада“ на самог себе и своју способност у потпуности исплатила. Данас уме да прими и по 100 упита на дан, а поруџбине су букиране све до Августа месеца следеће године. Међутим, Сашине муштерије знају да је његов ручни рад вредан чекања. То ће вам између осталог потврдити многи ловци на овим просторима, који обожавају да се „наоружају“ код Саше, али и „светске фаце“ попут Војина Ћетковића, Жељка Бебека и Жељка Самарџића, који су сви били задивљени Сашиним ручним радом.
Тркуља истиче да је престао да броји након 2000 израђених ножева и додаје да уз захтеве муштерија има и сопствене идеје за израде ножева и гравуре, које прођу одлично међу муштеријама.
,,Некад ми дође да изразим себе, да урадим нешто другачије. Тачно се види на том прелазу, када не понављаш оно што радиш годинама, већ кад урадиш нешто ново, људи одмах зову. Умеју да поруче и по 20, 30 истих ножева, ако сте сели и потрудили се за тај модел“, каже наш саговорник.
Квалитетан рад се далеко чује, или у овом случају одзвања. Многи људи су током година посетили Сашину радионицу, не само због куповине сечива, већ и да надгледају процес израде, не би ли и сами упловили у овај занат.
Међутим, Сашин посао носи са собом и одређене опасности. Осим јасне претње од рада са оштрим предметима, отпадни материјал и прашина која се удише током израде једног сечива, може да буде веома штетна по здравље, зато је Саша већину времена под заштитном маском.
Кроз радионицу Саше Тркуље, пролазиле су и колеге, многе телевизије, разни љубитељи сечива и ручног рада, али само су се синови задржали. Они, иако млади, се већ интересују за очев занат, а Саша се нада да ће једног дана његову радионицу наследити управо један од њих.
Синови и дан данас обављају врло битну функцију у породичном послу, јер помажу оцу око маркетинга. Канал Саша Тркуља на Тик Току броји 10 хиљада пратилаца, док их на инстаграму има чак 25.500.
View this post on Instagram
Ми смо посетили Сашину радионицу и снимили како то изгледа када мајстор ради на свом занату. Сашину причу можете погледати у нашем видео прилогу, а такође ћете ускоро моћи да учествујете и у наградној игри у којој ћемо поклањати један од Сашиних ручних радова.
Преузмите андроид апликацију.