У Предлогу закона о културном наслеђу чланом 4. јасно је дефинисано да културно наслеђе Републике Србије обухвата нематеријално културно наслеђе и материјална културна добра која се налазе на територији Републике Србије, укључујући и Аутономну покрајину Косово и Метохију као њен саставни део у складу са Уставом Србије.
Овако је за Косово онлајн одговорило Министарство културе и информисања на питање на који начин се Предлогом закона о културном наслеђу, који ће се ускоро наћи пред посланицима Скупштине Србије, третира културно наслеђе на Косову и Метохији.
Министарство је потпуно посвећено и наставља посао неговања и заштите наше културне баштине, посебно на Косову и Метохији и то је један од приоритета наше културне политике, наведено је у саопштењу.
Влада Србије је прошле недеље усвојила Предлог закона о културном наслеђу, међутим, из Министарства напомињу да је после тога из процедуре повучен текст Предлога закона у коме је изостављен став члана 4, као и да је Влади упућен на усвајање исправљени Предлог, који ће се наћи пред Народном скупштином.
Грешком је у Скупштину Србије послат првобитни нацрт пре јавне расправе, а ова ненамерна грешка је исправљена и процедура ће бити поновљена, наводи Прес служба Министарства културе и информисања.
Патријарх српски Порфирије је у допису министарки културе Маји Гојковић у мају ове године затражио да се одложи усвајање Закона о културном наслеђу, између осталог и због тога што ни у једном члану Нацрта закона није поменута АП Косово и Метохија.
Министарка је потом обавестила патријарха да су сугестије и предлози СПЦ прихваћени.
Преузмите андроид апликацију.