Управа царина је за последње три године у државни буџет уплатила више од 260 милиона динара остварених од заплењене робе која је продата на јавним лицитацијама. Само прошле године одржано је 98 лицитација на којима је продато чак 601 возило, као и разна роба углавном текстилни производи и дигитална опрема. По овом основу, у буџет Србије је 2021. уплаћено око 73 милиона динара, наводе из Управе царина.
Цариници свакодневно раде на заштити економских, фискалних и финансијских интереса Србије, а то пре свега значи борбу против незаконите и илегалне трговине. Када утврде да је дошло до злоупотребе, цариници робу откривену у прекршају привремено задржавају и покрећу прекршајни поступак.
Онај коме је роба заплењена добија потврду о одузетим предметима и производи се стављају под царински надзор до окончања поступка. Коначну одлуку о судбини робе доноси суд, који налаже да ли се она враћа власнику, продаје на јавној лицитацији или се уништава у складу са законом.
„Управа царина организује лицитације када је нека роба одузета правоснажним решењем у прекршајном поступку, а приходи остварени од продаје царинске робе уплаћују се у државни буџет. Право учешћа на лицитацијама робе широке потрошње ограничено је на правна лица која не морају да буду регистрована за промет одређене врсте робе, осим у случајевима када је реч о некој специфичној делатности, попут племенитих метала, када правно лице мора да буде регистровано за уско специјализовану делатност (златаре, јувелирнице)“ кажу из царине.
На лицитацијама на којима се продају моторна возила или појединачни предмети попут сатова могу учествовати и физичка лица, и довољна им је лична карта и новац за депозит. За учешће полажу кауцију, која износи 30 одсто од почетне цене робе за коју лицитирају. Иначе, да би се лицитација одржала, потребно је присуство минимум троје заинтересованих, учесници имају право да исплате цео износ у року од осам дана, а уколико се купац предомисли, депозит му се враћа.
Како напомињу из Управе царина, грађани који имају намеру да учествују у лицитацијама могу да се информишу о томе у дневним новинама, јер царинарнице имају обавезу да осам дана пре одржавања јавне продаје, ту информацију објаве у најмање једном дневном листу који покрива целу територију Србије.
Преузмите андроид апликацију.