Успех талибана који су пре неколико дана умарширали у Кабул корисници Твитера могли су да прате из часа у час, јер је портпарол исламиста о томе редовно извештавао на свом налогу на овој друштвеној мрежи.

Из Твитера ни у једном тренутку нису помислили да у томе има нечега спорног. Реаговао је бивши председник САД Доналд Трамп, жарко констатујући да, за разлику од њега, талибани могу да се оглашавају на Твитеру. “Убице, пљачкаше и диктаторе промовишу”, каже Трамп, док њега скидају с мреже. Овим својим опаскама опет је покренуо лавину коментара о томе колико су друштвене мреже недоследне.
Пре Трампа на твитер су се жалили Кинези и Руси тврдећи да на овој друштвеној мрежи постоје двоструки аршини. Наиме, крајем прошле године твитер је почео налоге појединих медија да жигоше етикетом “повезан с владом” (држава из којих потичу).
Означавање медија повезаних с државом у пракси има последицу да твитер неће препоручивати њихове налоге нити “појачавати” домет њихових твитова. Тако су на овој друштвеној мрежи режимски “белег” добили кинески медији ЦГТН, Глобал тајмс, ЦЦТВ, Њу Чајна, као и руски Раша тудеј и Спутњик, али се поставило питање зашто тај жиг нису добили, примера ради, Би-Би-Си или Глас Америке, који се такође финансирају из државне касе и промовишу званичну политику својих влада. Твитер је одлуку оправдао тиме што они имају самосталну уређивачку политику.
У Русији и Кини су приговарали да су у милости Твитера само налози под контролом држава које подржавају званичну политику САД. Станица „Раша тудеј” издала је саопштење о „лицемерју гиганата друштвених медија”, наводећи да је то што “америчка компанија (Твитер) која дуго шурује с естаблишментом САД и говори остатку света шта ко може, а шта не, заправо дефиниција технолошке диктатуре”.
О нонсенсу етикета које Твитер лепи неистомишљеницима америчког естаблишмента можда најсликовитије говори пример налога “Ајпанда”. Наиме, “Ајпанда” је кинеска платформа на којој се целодневно приказују призори из живота панди, угрожене животињске врсте. На Твитер налогу “Ајпанде” нема никаквог политичког садржаја, али је ипак обележен ознаком “повезан с владом Кине”, а преношење сцена из живота панди проглашено је за кинеску пропаганду.
Остале вести из бизниса прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.