Недавно је потписан уговора о сарадњи представника рудника угља „Пљевља” и „Електропривреде Србије” који подразумева испоруку нашој земљи око 500 тона угља дневно, а током ове календарске године начелно је договорено да се испоручи око 300.000 тона. Колико ће нам те нове количине добро доћи да смањимо увоз скупе струје, будући да из домаће производње не можемо да покријемо потребе за електричном енергијом.
Упитан колико је у овом часу исплативије куповати угаљ а не струју, мр Жељко Марковић, консултант у „Дилоиту” и један до бивших директора ЕПС-а, каже да се при садашњим ценама струје које су изразито високе, и које ће остати на тако високом нивоу, свакако више исплати купити угаљ и тако произвести електричну енергију, него је куповати на тржишту. Без обзира на количине које се помињу, овај договор ЕПС-а са рудником „Пљевља” је корак у правом смеру, чији ће ефекти постајати све значајнији са постепеним повећавањем количина.
„Када би сви блокови у ТЕНТ А и ТЕНТ Б радили пуном снагом, дневне потребе за лигнитом из Колубарског басена би биле око 100.000 тона, при чему калоријска вредност тог лигнита мора да буде већа. Јасно је да је реч о огромним количинама, чији би транспорт био доста логистички захтеван и компликован, па са те стране се не може очекивати да би ЕПС, све и да постоји најбоља воља, могао то лако да реши. Имајући у виду да је тренутно за нормално функционисање производње у ТЕНТ А и ТЕНТ Б, ЕПС-у дневно потребно око 70.000 тона лигнита, договор са рудником угља „Пљевља” обезбедио би скромније количине, негде око 500 тона угља, који је нешто веће топлотне моћи у односу на колубарски, па би се из тог угља могло производити око један одсто дневне производње струје“ наводи Марковић.
Наглашава да без обзира на то што је реч о мањим количинама угља, овај договор је важан из више разлога. Први је да је тиме отпочела диверсификација извора снабдевања угљем, што у тренуцима застоја производње у „Колубари” може да буде од помоћи ЕПС-у. Осим тога, како је и наведено у саопштењу, количине које ће се увозити у будућности ће се повећавати.
Додаје да се овај угаљ кроз поступак хомогенизације може користити за поправљање квалитета колубарског угља, што ће помоћи у избегавању низа других проблема који су последица неодговарајућег квалитета.
Преузмите андроид апликацију.