Mинистарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је у Бакуу, на министарском панелу „Енергетског форума“, да су улагања у нове капацитете за производњу енергије, различити добављачи гаса и унапређење енергетске ефикасности и регионално енергетско повезивање приоритети за српску енергетику, а да је обезбеђивање редовног и квалитетног снабдевања најважнији задатак читаве Европе.
„Србија је централни део југоисточне Европе, земља на путу ка пуноправном чланству у ЕУ и наши приоритети јесу повезивање и јачање регионалне енергетске безбедности. Неопходно је да сви заједно у југоисточној Европи, али и шире, радимо заједно на томе да будемо енергетски безбедни и независни. Политичка воља је основа и ако је имамо, имаћемо и резултате. Наша енергетска политика почива на неколико стубова. Први јесте улагање у нове капацитете, пре свега оне који за производњу енергије користе обновљиве изворе, јер желимо да повећамо удео ОИЕ у нашем енергетском миксу. Тренутно око 70 одсто енергије добијамо из термоелектрана које су старе и користе лигнит ниске калоричне вредности, нешто мање од 30 одсто су велике ХЕ, а само 3,5 одсто јесу други ОИЕ. Да бисмо тај проценат повећали, направили смо први корак доношењем новог законодавног оквира и првог, посебног Закона о коришћењу ОИЕ“, рекла је потпредседница Владе.
Она је рекла да ни Србији, као ни другим државама, неће бити лако да достигне карбонску неутралност, имајући у виду изазове са којима се свет суочава, али да је зелена агенда једини начин да се осигура дугорочна енергетска безбедност.
„Наш циљ је да до 2040. имамо минимум 40 одсто енергије добијене из ОИЕ, а да до 2050. будемо карбонски неутрална земља. Да бисмо то остварили морамо да инвестирамо у енергетску инфраструктуру. Диверзификација гасног сектора представља други стуб наше енергетике. Имамо две руте, али само једног добављача, од којег смо зависни готово стопроцентно. Завршетком интерконекције са Бугарском наредне године добићемо могућност снабдевања гасом и из других извора и о томе сам између осталог разговарала са председником Илхамом Алијевим и министром Парвизом Шахбазовим, да управо преко тог гасовода добијемо гас из Азербејџана. Трећи стуб јесте драстично повећање енергетске ефикасности и план је да пројектима које смо покренули у наредних пет година смањимо потрошњу енергије за 15 до 25 одсто“, рекла је Михајловићева на министарској сесији форума посвећеној енергетској транзицији и изазовима и променама у свету, на којој су учествовали министри Азербејџана, Италије, Мађарске, Бугарске, Румуније, Молдавије, представници ЕК и Стејт департмента, као и министри Турске, Казахстана, Ирана и Индонезије.
Saradnja u oblasti energetike dodatno će unaprediti odnos Srbije i Azerbejdžana
Преузмите андроид апликацију.