Почетна > Србија
Србија

За 1. мај распродато 85% капацитета у Србији

Директор ЈУТА Александар Сеничић изјавио је данас да је у Србији, у овом тренутку, попуњено око 85 одсто туристичких капацитета и да је то добра вест.
Фото: WikimediaCommons/BuhaM

„Очекујем пристојну туристичку сезону, бољу него прошле године и све најаве које имамо од туристичких агенција, иду у том правцу“, рекао је Сеничић за Танјуг.

Каже да је на тржишту постојало велико интересовање пре свега за сеоска домаћинства, бање и најпознатије туристичке центре и да места није било већ десетак дана пре празника.

„Очекујемо да првомајски празници дају добар резултат и то је, надам се, најава успешне сезоне. Имамо и нешто странаца, не као што бисмо волели, али можемо их видети у Београду. али и на другим дестинацијама у Србији“, каже Сеничић.

Он додаје да су агенције почеле да организују путовања у иностранство, јер ковид криза јењава, а протоколи за улазак у земље се укидају.

„То није онај број који смо протеклих година планирали за Ускрс и 1.мај. Отприлике то је на нивоу 50-60 одсто од онога што смо некада радили, али то је добра вест – да страх од путовања у иностранство јењава. Наравно, на то утичу и ове олакшане мере за путовање“, поручује директор ЈУТА.

Он истиче да су многе земље у Европи укинуле мере, а у нашем окружењу Албанија, Црна Гора, Северна Македонија, Бугарска, Румунија, Мађарска, Чешка.

„То су земље где за улазак не треба ништа осим пасоша, а имамо и најаве из Грчке, Турске, Италије, Шпаније да ће то бити могућност и за те земље, у зависности од епидемиолошке ситуције“, наводи Сеничић.

Он упозорава да треба бити стрпљив и не журити са одлукама, а пре пута проверити на сајту Министарства иностраних послова или на сајту ЈУТА о којим протоколима се ради пре него што кренете у неку земљу.

Када је реч о украјинској кризи, Сеничић каже да она неће утицати на туризам, осим на повећање цена горива и несташицу горива, које ће проузроковати повећање цена авио карата.

Он истиче да су дестинације на које путују наше агенције углавном јужно и источно од нас, тако да ми не прелећемо ратом захваћена подручја, за разлику од колега из Европе који већ имају доста проблема због тога.

На питање о кризи која је погодила туристички сектор због ковид кризе, Сеничић каже да је оптимиста да ће већина агенција опстати, јер „већ је почело нешто да се дешава“.

„Почело је да се путује, појављује се неки нови ентузијазам, а интересовање путника нам даје за право да можемо да очекујемо да полако почнемо да излазимо из кризе. Требаће нам још најмање једна туристички солидна година да изађемо из кризе и да се вратимо на приближан број запослених у туризму пре ковида“, поручује Сеничић.

Он истиче да су туристичке агенције остале без помоћи које су очекиве, а да су посебно биле у проблему мале, посредничке агенције.

Оне веће су нешто боље прошле, каже директор ЈУТА, а осим великог броја људи који је остао без посла у туризму, највећи број њих се преструктуирао и наставио да ради.

„Десетак агенција је ушло у процедуру стечаја и, на жалост, не могу да тврдим да неће бити још таквих случајева, јер имамо доста агенција које зависе од тога како ће проћи ова година. То је ситуација која није специфична само за Србију, имали смо ломова по целој Европи“, упозорава Сеничић.

Lajčak: Nastavak pregovora o tablicama 13. maja u Briselu

Преузмите андроид апликацију.